Dziś ważny dzień dla emerytur
- Utworzono: poniedziałek, 03, luty 2014 08:00
Zgodnie z przyjętą ustawą, która zmieniła zasady systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych, już dziś każdy członek tego typu funduszy straci więcej niż połowę (51,15 proc.) posiadanych tam pieniędzy. Fundusze są bowiem zobowiązane do przekazania do ZUS-u posiadanych obligacji i papierów Skarbu Państwa. Chodzi o około 150 mld złotych.
Zmiany te to pochodna ustawy, która w zasadzie działa już od 1 lutego, czyli minionej soboty. Jak pamiętamy, ma ona dać Polakom możliwość wyboru, czy wolą odkładać na swą emeryturę właśnie w OFE i ZUS, czy też w samym ZUS-ie. Pierwszy „okres transferowy” ma rozpocząć się już 1 kwietnia i potrwać do 31 lipca (do tego momentu OFE nie mogą się również reklamować). Jeżeli nie dojdzie wtedy do podpisania umowy z OFE, wówczas składka będzie ewidencjonowana tylko na subkoncie w ZUS. Możliwość zmiany takiej decyzji pojawi się dopiero w okresie kwiecień – lipiec 2016 roku, a potem co cztery lata. Dodatkowo przez 10 lat przed okresem osiągnięcia wieku emerytalnego środki zapisane w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny w ZUS.
Co więcej, same fundusze nie mogą już lokować swych środków w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, emitowane przez BGK i inne papiery wartościowe, które są poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa. OFE będą również musiały wprowadzać ustawowy minimalny poziom inwestowanie w akcje. Do końca tego roku ma to być 75 proc., potem 20 p. proc. mniej do 2015 roku, 35 proc. do końca 2016 roku i finalnie 15 proc. do końca 2017 roku.
Ustawa została podpisana przez Bronisława Komorowskiego 27 grudnia ubiegłego roku. Wówczas zdecydował się on również na skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania tego, czy jest ona zgodna Konstytucją.
Jacek Jarosz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2238 gości