Kompania Węglowa nie zwolni pracowników
- Utworzono: piątek, 07, luty 2014 08:02
Związkowcy i zarząd Kompanii Węglowej porozumieli się wczoraj w sprawie uprzednich planów m.in. zwolnienia niemal 900 pracowników zatrudnionych w administracji.
Jak podano, nie osiągnięto pełnego porozumienia, ale zawarto kompromis pozwalający na realizację restrukturyzacji „w atmosferze akceptacji społecznej”. Władze podtrzymały bowiem zamiary sprzedaży kopalni Knurów – Szczygłowice, która należy do Kompanii.
Zaplanowane cele mają pozwolić przedsiębiorstwu poprawić efektywności i powrócić do rentowności. Zdaniem cytowanego przez PAP Jarosława Grzesika, szefa górniczej Solidarności, podpisane porozumienie częściowo zabezpiecza podstawowe interesy osób pracujących w Kompanii, ale związki nadal w pełni nie zgadzają się z opracowanym przez zarząd planem restrukturyzacji. Dodał on, że program naprawczy jest nadal niekorzystny dla pracowników Kompanii oraz jej samej z uwagi na to, że jego głównym założeniem jest po prostu cięcie kosztów. Brak w nim z kolei działań nakierowanych na zwiększenie przychodów czy też na szeroko rozumiany rozwój.
Osiągnięta zgoda zakłada zamrożenie na okres trzech lat wypłat tzw. czternastek dla pracowników administracji oraz gwarancję pracy przez okres trzech lat w zamian za co zrezygnowano z planu ich zwolnień. Chodzi o dużą grupę osób. Najpierw szacowano bowiem, że przerost zatrudnienia wynosi ponad tysiąc osób. Potem jednak planowano zwolnienie 884 pracowników. Z kolei pracownicy dołowi otrzymali gwarancję pracy do 2020 roku.
Porzucono z kolei plan łączenia kopalń, chociaż zaznaczono, że możliwa jest sytuacja, w której dojdzie do podjęcia decyzji o przesunięciu części pracowników między tymi przedsiębiorstwami, które miały być łączone (z 15 kopalń miało powstać 7). Zrezygnowano także z likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i przekształcenia Zakładu Remontowo – Produkcyjnego w osobną spółkę i wydzielenia jej ze struktury Grupy. Nie dojdzie także do sprzedaży Konsorcjum Ochrony Kopalń i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych. Sami związkowcy dali również zgodę na zlikwidowanie funduszu motywacyjnego i dopłat do funduszu chorobowego.
W 2013 roku Kompania poniosła 1 mld zł straty na sprzedaży węgla i odnotowała obroty o 1 mld zł mniejsze w relacji r/r. Już za dwa lata firma ma odzyskać rentowność.
Jacek Jarosz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2318 gości