UOKiK dał zielone światło atomowi
- Utworzono: piątek, 10, październik 2014 08:06
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na budowę elektrowni atomowej w Polsce. W komunikacie poinformował, że utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez trzy podmioty – PGE, Eneę, Tauron i KGHM nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma, według planów, wystartować jeszcze w 2025 roku. W celu realizacji tego planu powołano spółkę celową PGE EJ 1, która ma przeprowadzić proces inwestycyjny, przeprowadzić badania lokalizacyjne, a także zbudować elektrownię. Podmiot ten sprzeda po 10 proc. swych udziałów innym spółkom energetycznym – KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea.
UOKiK wskazuje, że przeprowadzone postepowanie udowodniło, że koncentracja nie spowoduje ograniczenia konkurencji. Argumentem przemawiającym za taką tezą jest to, że udział energii pozyskiwanej w ten sposób ma wynieść około 7 proc. w rynku, więc nie spowoduje znaczącego zwiększenia pozycji PGE, Tauronu czy Enei na rynku wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa te nadal będą produkować energię także z innych źródeł i to w niezależny od siebie sposób.
Urząd przypomina, że zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego podlega transakcja, w której biorą udział firmy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył bądź 1 mld euro na świecie bądź 50 mln euro w Polsce.
Wyraz zadowolenia z podjętej decyzji wyraził wczoraj minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński. PAP cytuje, że stwierdził on, iż gdyby decyzja UOKiK’u była inna, trzeba by było szukać innych rozwiązań.
Jacek Jarosz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2301 gości