Banki kapitałowo bezpieczne
- Utworzono: poniedziałek, 13, październik 2014 08:16
Komisja Nadzoru Finansowego podała, że obecna sytuacja w zakresie bazy kapitałowej banków jest zadowalające, przede wszystkim dlatego, że corocznie decydują się one utrzymać część wygenerowanego przez siebie zysku.
Jednocześnie KNF podał, że z uwago na nowe wymogi odnośnie adekwatności oraz możliwość wprowadzenia dodatkowych buforów kapitałowych, utrzymywanie odpowiednik kapitałów, a w przypadku niektórych instytucji – nawet dalsze wzmacnianie i powiększanie bufora kapitałowego jest zasadne.
Z wyliczeń Komisji wynika, że w 2013 roku banki swój wynik finansowy netto w 54,7 proc. przeznaczyły na poczet dywidendy (chodzi o kwotę 7,5 mld zł). Reszta, czyli 45,3 proc. zasiliła kapitały banków.
W raporcie podano również, że już od początku przyszłego roku wszystkie banki komercyjne (wyjątkiem będzie tylko Bank Gospodarstwa Krajowego) będą obowiązywały nowe wymogi odnośnie adekwatności i płynności, czyli tzw. pakiet CRR/CRDIV. Zdaniem KNF, poziom adekwatności kapitałowej banków komercyjnych jest wciąż zadowalający. Na koniec czerwca banki komercyjne posiadały łączny współczynnik kapitałowy na poziomie 14,7 proc., a wskaźnik Tier 1 wyniósł 13,5 proc.
KNF zaleca wypłatę dywidendy tylko tym bankom, które spełniają konkretne kryteria. Chodzi o nieobjęcie banku programem postepowania naprawczego, wyższy od 12 proc. współczynnik wypłacalności, wskaźnik Tier 1 wyższy od 9 proc., wyższy od 12 proc. szacunek współczynnika wypłacalności i wyższy od 9 proc. szacunek Tier 1 na koniec tego roku w scenariuszu testów warunków skrajnych, ocenę ogólną BION ma poziomie co najmniej 2,5, a także ocenę BION w zakresie poziomu kapitału rzędu minimum 2,5.
W całym ubiegłym roku łączny zysk netto sektora bankowego, wliczając oddziały zagraniczne, sięgnął 15,43 mld zł, co oznaczało spadek o 0,3 proc. r/r.
Jacek Jarosz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2334 gości