(Prawie) cała para w gwizdek?
- Utworzono: środa, 14, listopad 2012 15:47
Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała wydatki polskiego państwa na rozwój nauki. Wnioski nie są optymistyczne. Według autorów raportu „Wykorzystanie środków publicznych na naukę” mamy w Polsce do czynienia z marnowaniem dużej części funduszy oraz ze wspieraniem projektów niepraktycznych i mało rozwojowych.
Kontroli poddano 28 podmiotów, były m.in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Geodezji i Kartografii, czy Politechnika Warszawska. Co prawda tylko dwie instytucje oceniono wprost negatywnie (Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie oraz Instytut Kolejnictwa), ale z drugiej strony większość została zaklasyfikowana jako przypadki „pozytywne z nieprawidłowościami”.
W podsumowaniu raportu czytamy, że choć w większości badane jednostki naukowe osiągnęły zamierzone cele badawcze, to jednak nie wynikły z tego poważniejsze dokonania naukowe. Innymi słowy, efekty pracy polskich naukowców nie przekładały się na publikacje w prestiżowych czasopismach i cytowania w ważnych artykułach naukowych, nie mówiąc już o patentach czy wdrożeniach. Można odnieść wrażenie, że polską naukę cechuje pewien marazm – działania nie są specjalnie odkrywcze, mają małe przełożenie na gospodarkę, nie obfitują w przełomowe rezultaty. NIK sugeruje, że błędem jest inwestowanie środków w liczne, małe i rozproszone projekty, z których każdy z osobna pozbawiony jest większego znaczenia.
Znamienne, że „w czterech skontrolowanych instytutach badawczych (23,5%) stwierdzono całkowity brak wdrożeń wyników przeprowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych w ciągu ostatnich pięciu lat (2007–2011)”. Prócz tego „w czterech jednostkach objętych kontrolą rady naukowe nie dokonywały okresowych ocen dorobku naukowego i technicznego swoich pracowników”. Co gorsza, aż siedem jednostek przekazało Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ankiety jednostki naukowej za 2009 r. zawierające niezgodne ze stanem faktycznym dane w zakresie wynikówich działalności naukowej i wdrożeniowej. Informacje te były, jak można się domyślać, zawyżone.
Dowiadujemy się także, że z dziesięciu programów przewidzianych w ramach Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych uruchomiono tylko dwa. Jeśli chodzi o kwoty przeznaczane na naukę, to dowiadujemy się, że „nakłady na badania naukowe i prace rozwojowe w Polsce wzrosły pomiędzy 2005 r. a 2010 r. o 86,8%, tj. odpowiednio z kwoty 5.575 mln zł do 10.416,2 mln zł”. Każdego roku od 50 do 60 procent tych środków daje budżet państwa, ok. jedną czwartą natomiast podmioty gospodarcze.
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2290 gości