300 milionów dla zwalnianych?
- Utworzono: wtorek, 11, grudzień 2012 11:00
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że rząd jest gotów przeznaczyć 300 milionów złotych na pomoc pracownikom Fiat Auto Poland, którzy mają zostać zwolnieni z fabryki w Tychach. Taka kwota jest możliwa do wygospodarowania przy założeniu, że budżet państwa na rok 2013 zostanie przyjęty w kształcie przedstawionym podczas wczorajszego drugiego czytania.
Kamysz wystąpił w programie "Polityka przy kawie" w TVP 1, gdzie powiedział, że już wczoraj powiatowe urzędy pracy, działające w województwie śląskim, zostały zapewnione, że w razie potrzeby mogą liczyć na dodatkowe środki z Ministerstwa Pracy. Dziś kwestia planowanych zwolnień w Tychach ma być omawiana podczas posiedzenia rządu. Wicepremier (i zarazem minister gospodarki) Janusz Piechociński zaprezentuje kilka wariantów rozwiązania sytuacji i pomocy fabryce. Z kolei Kosiniak-Kamysz pokłada pewne nadzieje w funkcjonującej w okolicy Tychów specjalnej strefie ekonomicznej, która mogłaby teoretycznie przyjąć zwolnionych pracowników Fiata.
W piątek władze Fiat Auto Poland oznajmiły, że w pierwszym kwartale 2013 roku planują zredukować załogę fabryki w Tychach o 1,5 tys. osób. Przyczyną tak drastycznej decyzji o zwolnieniach (mają objąć jedną trzecią pracowników) jest oczywiście kryzys gospodarczy i powiązana z nim kiepska sytuacja na rynku motoryzacyjnym, przekładająca się na spadek sprzedaży samochodów. W Tychach kończy się także produkcja modelu Panda Classic. Co za tym idzie, uruchomiony ma zostać program zwolnień grupowych, przy czym Fiat ma zaproponować zwalnianym pracownikom odprawy odpowiadające półtorarocznej pensji.
Fiat Auto Poland S.A. istnieje od roku 1992. Firma powstała na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i Tychach. Koncern Fiat (Fabbrica Italiana di Automobili Torino) powstał w roku 1899 w Turynie. W Polsce obecny jest od roku 1920, kiedy to powstała spółka Polski Fiat. Współpracę w okresie powojennym wznowiono trwale dopiero w połowie lat 60-tych: w 1967 roku na rynku pojawił się model fiat 125p, tzw. "duży fiat". Później najsłynniejszym produktem był fiat 126p czyli "maluch".
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5773 gości