Specjalne strefy
- Utworzono: czwartek, 27, grudzień 2012 09:45
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 takich stref w Polsce. Powstała w maju roku 1997 i ma funkcjonować do roku 2020. Choć jej nazwa odnosi się do Łodzi, to jednak podstrefy mieszczą się w wielu innych miejscowościach - takich jak np. Ksawerów, Zgierz, Ozorków, Zduńska Wola, Bełchatów, Kutno, Sieradz, a nawet Warszawa. W ŁSSE inwestują m.in. Procter&Gamble, Gillette, Teka, Atlas, Hutchinson. Strefa działa jako spółka akcyjna, obecnym prezesem jest Tomasz Sadzyński.
W 2012 roku ŁSSE wydała 15 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu ma powstać 515 nowych miejsc pracy, a firmy mają zainwestować 638 mln zł. Spółka UMA Investments planuje np. w Kutnie budowę fabryki produkującej artykuły żywnościowe. Inwestycja ma pochłonąć 225 mln zł i dać zatrudnienie 40 osobom. Spółka Beef-Beef chce (również w Kutnie) postawić przetwórnię mięsa, zaś Ceramika Paradyż planuje utworzyć w Tomaszowie Mazowieckim Centrum Handlowo-Logistyczne i Wsparcia Sprzedaży. W przyszłym roku ŁSSE ma powiększyć swój obszar z 1276 ha do 1298 ha, na dodatkowym obszarze ma zainwestować siedem firm.
W specjalnych strefach ekonomicznych działalność gospodarcza jest prowadzona na preferencyjnych warunkach. Strefy funkcjonują na podstawie ustawy z 20 października 1994 o specjalnych strefach ekonomicznych. Firmy działające na obszarze stref są częściowo zwolnione z CIT lub PIT, mogą także liczyć na atrakcyjne grunty, a często także na specjalne dotacje, zwolnienia z podatku od nieruchomości, wsparcie ze środków Unii Europejskiej etc. Z drugiej strony przedsiębiorcy ponoszą także pewne koszta, np. opłatę strefową (która przeznaczona jest na finansowanie administracji strefą).
Pod koniec grudnia 2011 roku specjalne strefy ekonomiczne znajdowały się w sumie na terenie 143 miast i 203 gmin oraz zajmowały łączną powierzchnię ponad 15 tys. hektarów.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2226 gości