Finał fuzji
- Utworzono: środa, 02, styczeń 2013 16:55
Doszła do skutku fuzja dwóch znaczących podmiotów z sektora bankowego: Raiffeisen Bank Polska S.A. i Polbank EFG S.A. 31 grudnia sfinalizowana została odpowiednia umowa, dzięki temu powstało nowe przedsiębiorstwo: Raiffeisen Polbank. Fuzja została dokonana w ten sposób, że cały majątek Polbanku został wchłonięty przez Raiffeisen Bank. Klienci obu instytucji nie będą musieli zmieniać zawartych umów, ani tym bardziej zawierać ich na nowo. Nowy podmiot posiada teraz 400 placówek, które obsługują 900 tys. klientów.
Integracja obu banków rozpoczęła się w roku 2011, gdy Raiffeisen Bank International zakupił udziały w Polbanku, przejmując je od Eurobank Ergasias S.A. 30 kwietnia 2012 sfinalizowano transakcję zakupu 70 proc. udziałów. W wydanym wówczas komunikacie mogliśmy przeczytać: "Struktura transakcji przewiduje, że na początku RBI przejmuje 70% udziałów w Polbanku za wspomniane 460 mln euro. Jednocześnie w drugim etapie, Eurobank EFG i RBI przekażą swoje akcje w Polbanku (Eurobank EFG 30%, a RBI 70%) na rzecz Raiffeisen Bank Polska w zamian za nowe akcje Raiffeisen Bank Polska. W konsekwencji, Eurobank EFG będzie miał 13% udziałów w Raiffeisen Bank Polska, a RBI pozostałe 87%. Fuzja prawna Raiffeisen Bank Polska i Polbanku, która faktycznie zakończy transakcję, ma nastąpić w ciągu roku od jej zamknięcia." Istotnie, w I połowie 2014 roku ma się zakończyć fuzja operacyjna obu firm. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się 4 grudnia na fuzję obu podmiotów. Przypomnijmy jeszcze, że Polbank istnieje od lutego 2006 roku, Raiffeisen Bank obecny jest na naszym rynku już od roku 1991.
Niedawno pisaliśmy także o planach innego międzybankowego połączenia: Holenderski Rabobank, główny akcjonariusz polskiego Banku Gospodarki Żywnościowej, planuje połączenie BGŻ z Rabobank Polska. Ma się to odbyć w ten sposób, że BGŻ przejmie Rabobank Polska pomiędzy końcówką roku 2013 a połową 2014. Co więcej, Rabobank planuje - do połowy roku 2016 - ograniczyć swoje zaangażowanie kapitałowe w BGŻ z 98 proc. do 75 proc. Odbędzie się to przez sprzedaż części posiadanych akcji lub przez emisję nowych.
Rabobank (a dokładniej: Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A.) to holenderska spółdzielcza instytucja bankowa, powołana do życia w roku 1972. Jej siedziba mieści się w Utrechcie, ale poza tym działa ona w wielu krajach świata. Zatrudnia ok. 60 tys. pracowników. W Polsce występuje (od roku 1998) jako Rabobank Polska. Z kolei Bank Gospodarki Żywnościowej powstał w roku 1975 poprzez połączenie Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i państwowego Banku Rolnego.
J. Sobal
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2286 gości