Wskaźniki BIEC
- Utworzono: czwartek, 03, styczeń 2013 08:22
Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC) poinformowało, że w grudniu po raz kolejny wzrosła wartość Wskaźnika Rynku Pracy, który z wyprzedzeniem obrazuje przyszłe zmiany bezrobocia. Ten wzrostowy trend ciągnie się od siedmiu miesięcy, zaś w ostatnich dwóch miesiącach nabrał intensywności. Warto zauważyć, że choć późna jesień i zima prawie zawsze jest czasem sezonowego wzrostu bezrobocia, to jednak w tym roku przyrost stopy bezrobocia w listopadzie był niemal dwukrotnie wyższy niż ten będący rezultatem jedynie czynników sezonowych. BIEC podaje, że stopa bezrobocia rejestrowego w listopadzie wyniosła (po opuszczeniu czynników sezonowych) aż 13,3 proc.
Sytuacja ta nie dziwi w kontekście ostatnich doniesień z polskiej gospodarki. Kryzys wkroczył i do nas, mamy do czynienia z rosnącą liczbą zwolnień grupowych, co dotyczy w szczególności (ale nie tylko) branży budowlanej. Największy problem ze znalezieniem zatrudnienia mają dwie grupy ludzi: ci najstarsi, po 50-tce, oraz ci młodzi: przed 30-tką, w tym również absolwenci kierunków, które nie były dopasowane do zapotrzebowań rynku. Jedną z nielicznych grup, które wciąż mogą dość śmiało przebierać w ofertach są informatycy, przynajmniej w dużych miastach.
Kilka dni temu BIEC publikowało także informacje nt. Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury. Ten w grudniu wzrósł o 2,7 pkt w stosunku do odczytu listopadowego.
Bureau for Investments and Economic Cycles to prywatna instytucja, która przygotowuje analizy makroekonomiczne, w szczególności dla gospodarki polskiej. Proces oceny koordynowany jest przed dr hab Marię Bieć, znaną autorkę publikacji o tematyce ekonomicznej. Metody stosowane przez BIEC nawiązują do analizy cyklów koniunkturalnych stosowanej przez National Bureau for Economic Research (NBER) z USA. BIEC co miesiąc - przy użyciu trzech rodzajów wskaźników (wyprzedzającego, równoległego i opóźnionego) - analizuje bieżącą sytuację i perspektywę polskiej gospodarki. Firma przygotowuje raporty nt. Wskaźnika Równoległego Koniunktury, Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury, Wskaźnika Przyszłej Inflacji i Wskaźnika Rynku Pracy.
Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to dziś poznamy także stopę bezrobocia w Niemczech oraz pakiet odczytów z USA: liczbę wniosków o kredyt hipoteczny, liczbę tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, raport ADP nt. rynku pracy i raport Challengera (o planowanej liczbie zwolnień). Przedstawiony będzie też protokół z posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku).
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2298 gości