Umowa z Gibraltarem
- Utworzono: wtorek, 05, luty 2013 09:40
Kilka dni temu Ministerstwo Finansów podpisało w Londynie umowę z Gibraltarem, która dotyczy wymiany informacji w sprawach podatkowych. Dokument sygnowano 31 stycznia, wczoraj na stronie resortu ukazał się odpowiedni komunikat. Porozumienie sporządzono na wzór Modelowej umowy OECD w sprawie wymiany informacji w sprawach podatkowych.
Umowa naszego kraju z Gibraltarem dotyczy (jeśli chodzi o świadczenia polskie) podatków dochodowych: od osób fizycznych oraz od osób prawnych, zaś w przypadku Gibraltaru obejmuje wszelkie podatki bez względu na ich rodzaj i nazwę.. Przyjęta procedura przewiduje, że strony mogą wymieniać informacje na temat wymiaru i poboru podatków, windykacji i egzekucji zaległości podatkowych czy dochodzenia w sprawach podatkowych lub ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.
Jedną z motywacji podpisania umowy jest fakt, iż (jak czytamy we wstępie do niej) "Strony od dłuższego czasu podejmują wysiłki na płaszczyźnie międzynarodowej w celu zwalczania przestępstw finansowych i innych przestępstw, włącznie z przeciwdziałaniem finansowaniu terroryzmu", a także to, że "intencją Stron jest usprawnienie i ułatwienie zasad i warunków wymiany informacji w odniesieniu do podatków".
Gibraltar to niewielki półwysep na południu Półwyspu Iberyjskiego. Z prawnego punktu widzenia jest to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Nazwa regionu to zniekształcone arabskie "Dżabal al-Tarik" (Góra Tarika), od imienia berberyjskiego wodza Tarika, który wylądował tam w roku 711, rozpoczynając podbój Hiszpanii przez muzułmanów. Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię w roku 1704. Niemal wszyscy mieszkańcy opowiadają się za obecnym statusem obszaru, co poświadczyły referenda w II połowie XX wieku. Na 6,5 km2 mieszka tu na stałe mniej niż 30 tys. ludzi, ale co roku przyjeżdża wielu turystów.
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2634 gości