Zagraniczni na GPW, rodzimi na NC
- Utworzono: piątek, 22, luty 2013 10:25
W dniu wczorajszym GPW opublikowała dane dotyczące udziału poszczególnych grup inwestorów w obrocie na GPW w 2012 roku. Otrzymane wyniki bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadały krajowe biura maklerskie. W badaniu wzięło udział 31 członków GPW.
Na głównym warszawskim parkiecie już od trzech lat zdecydowanie dominują inwestorzy zagraniczni. Ich udział w całkowitych obrotach akcjami wyniósł w ubiegłym roku 48 proc., choć w drugim półroczu sięgnął nawet 50 proc. Wśród zagranicznych inwestorów dominują brokerzy reprezentujący firmy z Wielkiej Brytanii (59 proc.) i Francji (19 proc.).
Polskie instytucje finansowe w całym roku były odpowiedzialne za 34 proc. obrotu akcjami na GPW w 2012 roku. Jest to spadek o 1 p.p. w porównaniu z poprzednim rokiem. W drugim półroczu najwięcej obrotów generowali animatorzy rynku (37 proc.), następnie TFI (28 proc.), a potem fundusze emerytalne (17 proc.).
Najstabilniejszy udział w obrotach na GPW wykazują inwestorzy indywidualni. Ich udział się nie zmienił w porównaniu z 2011 rokiem i wyniósł 18 proc.
Procentowy udział poszczególnych grup inwestorów w obrotach na GPW w 2012 roku:
Źródło: GPW
Dla porównania, w 1997 roku udział inwestorów zagranicznych, indywidualnych i instytucjonalnych wynosił kolejno: 38 proc., 38 proc. i 24 proc.
Natomiast ciekawe zmiany zaszły na alternatywnym rynku obrotu NewConnect. Tu udział każdej z grup inwestorów znacznie zmienił się w porównaniu z rokiem 2011. Ponad trzykrotnie wzrósł udział inwestorów zagranicznych (do 10 proc.), a udział inwestorów instytucjonalnych spadł z 20 do 17 proc. Obniżył się także udział największej grupy na NewConnect – inwestorów indywidualnych. Jeszcze w 2011 roku odpowiadali za 77 proc. obrotów akcjami, a obecnie jest to już 73 proc.
Na rynku instrumentów pochodnych od lat niezmiennie przeważają inwestorzy indywidualni. Obecnie ich udział wynosi 47 proc. (wzrost o 1 p.p. w porównaniu z 2011 rokiem). Jednocześnie od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie inwestorów zagranicznych. Od 2008 roku, kiedy to odpowiadali za 10 proc. obrotów, ich udział podskoczył o 7 p.p. do 17 proc. obecnie. Z kolei na stabilnym poziomie utrzymuje się udział w obrotach na rynku instrumentów pochodnych inwestorów instytucjonalnych, w ubiegłym roku wyniósł on 36 proc.
Wojciech Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3759 gości