KNF zbadała pracowniczy trzeci filar
- Utworzono: poniedziałek, 08, kwiecień 2013 14:18
Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała funkcjonowanie Pracowniczych Programów Emerytalnych w roku 2012. Otóż pod sam koniec tego okresu funkcjonowały w kraju 1094 takie programy, z czego 758 w formie umowy grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, 301 w formie umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego oraz 35 jako pracownicze fundusze emerytalne.
Programami objętych było ogółem 358 tys. osób, a aktywa, jakie były zgromadzone w ramach PPE, opiewały na 8,351 mld zł (co było kwotą o 27 proc. wyższą niż analogiczna notowana rok wcześniej). Prawie połową tych aktywów zarządzały fundusze inwestycyjne, 29 proc. było w gestii zakładów ubezpieczeń na życie, zaś 22 proc. należało do pracowniczych funduszy emerytalnych.
Rok 2012 był czasem rejestracji 33 nowych PPE i wykreślenia 54 z nich. Warto mieć na uwadze, że wykreślenia to często skutek konsolidacji pracodawców, nie musi więc z nich wynikać zmniejszenie się liczby osób objętych programami czy obniżenie poziomu aktywów.
PPE należą do tzw. III filaru ubezpieczeń emerytalnych. Pracodawca zaangażowany w taki program odprowadza na jego poczet składkę za swojego pracownika - nie przekracza ona 7 proc. kwoty wynagrodzenia danej osoby, choć ona sama może wpłacać dodatkowe pieniądze.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2529 gości