KNF podsumował sytuację SKOK-ów
- Utworzono: piątek, 07, czerwiec 2013 08:25
Głośno już o raporcie Komisji Nadzoru Finansowego na temat sytuacji SKOK-ów, czyli Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Wokół tego tematu od dawna narastały liczne kontrowersje, dlatego opracowanie KNF budzi duże zainteresowanie.
Czego się dowiadujemy z materiałów zaprezentowanych przez Komisję? Na początku czytamy, że "sytuacja kapitałowa w kasach jest złożona", co w praktyce oznacza, że "fundusze własne pomimo wykazywanego ponad 4-krotnego wzrostu w latach 2006-2012 należy uznać za nieadekwatne do prowadzonej działalności, ponieważ nie zabezpieczają ponoszonego przez kasy ryzyka". Komisja ocenia, że w kasach generalnie panuje podwyższone ryzyko płynności, co wynika z faktu, że terminy zapadalności pasywów i wymagalności aktywów niekoniecznie są do siebie dopasowane.
Warto zauważyć, że o ile pod koniec roku 2012 zobowiązaniem do rozpoczęcia procedur naprawczych objęto 23 kasy, o tyle teraz do grupy tej należą 44 z nich. To bardzo dużo, ponieważ wszystkich kas działa 55. Kiedyś było ich więcej (70 w roku 2006), ale procesy konsolidacyjne ograniczyły tę liczbę. Jednocześnie stale rośnie liczba członków kas - od 1,550 mln w roku 2006 do 2,568 mln po sześciu latach. W ostatnich dwóch latach znacząco spadło zatrudnienie w kasach (z ponad 8 tys. do nieco ponad 6 tys.), co było skutkiem rozwoju outsourcingu i powołania spółek celowych, do których sprzedano niektóre części przedsiębiorstw.
Co budzi największe wątpliwości? Otóż ponad połowa kas (a dokładniej - 28 z nich) wykazała pod koniec ubiegłego roku straty z działalności. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim mniejszych kas, ogółem w depozytach SKOK mających 32 proc., a w ich kredytach 30 proc. Dodajmy, że 80 proc. aktywów całego sektora posiada 10 największych kas, a co więcej, 5 największych posiada aż 70 proc. aktywów.
KNF wyjaśnia, że "wyniki finansowe sektora kas pogorszyły się w 2012 roku, głównie z uwagi na dokonanie aktualizacji(urealnienie) wartości portfela kredytowego, a także wysokie koszty funkcjonowania, które nie były
adekwatne do uzyskiwanych przychodów".
Jeśli chodzi o portfel kredytowy, to największą ich część w SKOK-ach stanowią kredyty nieruchomościowe (62 proc.). Ponad jedna trzecia to kredyty konsumpcyjne. Niepokojące jest to, że ponad 30 proc. portfela pożyczkowego to kredyty przeterminowane, a jeśli uwzględnić skrypty dłużne nabyte za przeterminowane wierzytelności, to może się okazać, że ok. 37 proc. portfela pożyczkowego kas to należności przeterminowane. W dużej mierze chodzi tu o pożyczki przeterminowane.
Jeśli chodzi o współczynnik wypłacalności, to na koniec 2012 roku 27 kas miało go na poziomie wyższym niż 4 proc. W sześciu kasach współczynnik ten był ujemny, w ośmiu niższy niż 1 proc. Sześć kas wykazało też niestety ujemne fundusze własne, kwota niedoboru to w sumie prawie 350 mln zł.
Raport KNF powszechnie odbiera się jako wykazujący liczne niedomagania kas. Główne problemy to duża liczba kas przynoszących straty, duży (cztery razy większy niż w sektorze bankowym) udział przeterminowanych kredytów, istnienie kas z kapitałami własnymi, skromne wyniki, jeśli chodzi o współczynnik wypłacalności, zwłaszcza jeśli porównać go do wymogów dla banków (nadzór uważa, że współczynnik powinien dla nich wynosić więcej niż 12 proc.).
J. Sobal
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2392 gości