"Premier z Krakowa" wykluczony z PO
- Utworzono: wtorek, 11, czerwiec 2013 13:05
Znany polityk Jan Rokita został, jak donoszą dziś media, oficjalnie wykluczony z szeregów Platformy Obywatelskiej. Swego czasu był posłem z ramienia tej właśnie partii, a nawet jej kandydatem na stanowisko premiera (posługiwał się wówczas hasłem wyborczym "Jan Rokita - premier z Krakowa").
Z biegiem lat narastał jednak rozdźwięk pomiędzy nim a linią prezentowaną przez PO. W 2007 roku Rokita wycofał się zresztą z aktywnej polityki, aczkolwiek formalnie pozostał członkiem PO. Teraz został wykluczony - oficjalnie dlatego, że od lat nie opłacał składek członkowskich. 29 czerwca odbędzie się kongres partii. W związku z tym wdrożono plan uporządkowania jej sytuacji wewnętrznej. Statut PO mówi, że "wykreślenia z rejestru członków koła dokonuje zarząd koła w razie niepłacenia składek członkowskich przez okres 6 miesięcy, po wcześniejszym wezwaniu do ich zapłaty". Osoba wykluczona, która chciałaby powrócić, musi odczekać wpierw trzy lata (od momentu, gdy uprawomocniła się decyzja o wykluczeniu).
Być może fakt usunięcia z szeregów PO nie jest specjalnie istotny dla Rokity, to raczej potwierdzenie pewnego stanu dokonanego, ale na pewno znacznie bardziej dotkliwe jest to, że komornik zajął majątek należący do byłego polityka. Chodzi o to, że Rokita nie zapłacił 350 tys. zł na rzecz byłego komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego. Nakazał mu to sąd, co było karą za to, że Rokita nazwał swego czasu Kornatowskiego "wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję".
Jan Rokita pochodzi z Krakowa, urodził się w roku 1959. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa UJ. W latach 80-tych działał w opozycji demokratycznej, m.in. w ruchu Wolność i Pokój. W 1990 roku współtworzył ROAD (Ruch Obywatelski Akcji Demokratycznej), później działał w Unii Demokratycznej (UD, później, po fuzji z Kongresem Liberalnego-Demokratycznym, przekształcona w Unię Wolności, do której Rokita również należał).
W roku 1997 Rokita odnalazł się Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym (które wstąpiło do AWS), a w roku 2001 wszedł do PO. Po roku 2007 skoncentrował się już nie na bezpośredniej polityce, ale na publicystyce i pracy nauczyciela akademickiego. Uchodzi za przedstawiciela poglądów umiarkowanie konserwatywnych.
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3042 gości