Tusk w dalszym ciągu szefem PO
- Utworzono: piątek, 23, sierpień 2013 12:44
Donald Tusk będzie w dalszym ciągu przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. To wynik wewnętrznych wyborów partyjnych, w których Tusk otrzymał 79,58 proc. głosów - opowiedziało się za nim dokładnie 16.028 osób. Z kolei 4.114 działaczy partii (20,42 proc. głosujących) opowiedziało się za Jarosławem Gowinem. W ogólności głosowało 21.800 osób, co oznacza, że frekwencja nieco przekroczyła połowę (51,12 proc.).
Wybory były ważnym testem dla obu konkurentów. Było mało prawdopodobne, że Gowin wygra, niemniej był to dla niego ważny test jego pozycji w PO i wpływu na szerokie masy członków. Naturalną koleją rzeczy rodzi się oczywiście teraz pytanie o to, czy Gowin pozostanie w PO. W czasie kampanii pozwalał sobie na ostrą krytykę Tuska - jego polityki i sposobu kierowania partią - zarazem jednak nigdy dotąd nie twierdził, że ma zamiar opuścić PO, przejść do innej partii lub zakładać nową.
Gowinowi jest jednak stosunkowo blisko na płaszczyźnie ideowej do Przemysława Wiplera, który również przez długi czas podkreślał swoją lojalność wobec PiS, a ostatecznie opuścił tę formację i zaczął formować własny ruch. Niedawno "Gazeta Polska" podała, że Wipler i Gowin zbudują niedługo własną, odrębną partię, a jesienią odbędzie się jej kongres. W inicjatywę mieliby się też angażowac Paweł Poncyliusz i Paweł Kowal z PJN, a nawet działacze Unii Polityki Realnej (nie mylić z Kongresem Nowej Prawicy, w którym pozostał Janusz Korwin-Mikke).
Wszystko to jednak jak na razie tylko pogłoski. Na razie sytuacja jest taka, że Gowin trwa PO, choć część członków życzy sobie jego usunięcia. Tusk oficjalnie ogłosił jednak, że nie powinno się występować z takim wnioskiem.
Jarosław Gowin - wraz z m.in. Johnem Godsonem i Jackiem Żalkiem - uważany jest za przedstawiciela konserwatywnego, prawego skrzydła PO. W istocie postrzega się go jako lidera tej części partii. Gowin ukończył studia z historii filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez ponad dekadę (1994 - 2005) był redaktorem naczelnym miesięcznika "Znak", od listopada 2011 do maja 2013 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Tuska.
Adam Witczak
(fot. Maciej Śmiarowski / KPRM)
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2425 gości