Słoweński rząd obalony
- Utworzono: czwartek, 28, luty 2013 06:55
W Słowenii doszło do zmiany rządu. Tamtejszy parlament przegłosował złożony przez opozycję wniosek o wotum nieufności dla rządu, tj. dla centroprawicy dowodzonej przez Janeza Janszę.
Przyczyną tej sytuacji były zarzuty, jakie stawia się premierowi Janszy, a są to poważne oskarżenia o korupcję. Mówi się, że jego majątek w niewyjaśniony sposób zwiększył się o 210 tys. euro - i że pieniądze te mogą pochodzić z łapówek. Co więcej, Janszy zarzuca się także udział w aferze związanej ze sprowadzaniem z Finlandii czołgów typu Patria - ta sprawa sięga jeszcze poprzedniej kadencji, tj. lat 2004 - 2008. On sam, co nie jest niespodzianką, nie przyznaje się do winy.
Rząd do niedawna był popierany przez pięć partii, ale na początku roku trzy z nich wycofały swoje poparcie - były to Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii, Liga Obywatelska i Słoweńska Partia Ludowa. Wniosek o wotum nieufności złożyła lewicująca partia Pozytywna Słowenia. Poparło go 55 deputowanych, tylko 33 było przeciw.
Tym sposobem rząd Janszy został obalony i teraz Słowenia ma nowego premiera, właśnie z Pozytywnej Słowenii. Jest to Alenka Bratuszek - 42-letnia ekonomistka. Będzie sobie musiała poradzić z problemami Słowenii, ponieważ kraj ten odczuwa pewne skutki kryzysu gospodarczego. Z wojny w latach 90-tych państwo wyszło obronną ręką, właściwie nie uczestnicząc w jugosławiańskim konflikcie, który tak mocno zdewastował Serbię, Chorwację i Bośnię. Teraz jednak problemem jest deficyt budżetowy, a także kiepska kondycja sektora bankowego.
W Słowenii jest dwuizbowy parlament, złożony ze Zgromadzenia Państwowego (90 deputowanych, w tym jeden z mniejszości węgierskiej, jeden z włoskiej) oraz 40-osobowej Rady Państwowej, w której zasiadają przedstawiciele regionów, środowisk zawodowych etc. Prezydent rządzi przez 5 lat. Premier ma do dyspozycji aż 19 ministrów.
Stolicą Słowenii jest Lublana, która za czasów monarchii Habsburgów nazywała się Laibach - stąd też pochodzi nazwa jednego z najbardziej znanych słoweńskich zespołów muzycznych, często występującego także w Polsce.
Kamil Kiermacz
(na ilustracji - Lublana, stolica Słowenii, w XVIII w.)
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2172 gości