Poznamy stan przemysłu i usług
- Utworzono: czwartek, 21, marzec 2013 05:24
Dzisiejsze kalendarium rozpoczęło się bardzo wcześnie, krótko przed godziną pierwszą w nocy naszego czasu. Wówczas bowiem zaprezentowano odczyt na temat handlu zagranicznego Japonii. Bilans za luty to -777,5 mld jenów, eksport w ujęciu rocznym spadł o 2,9 proc., import wzrósł o 11,9 proc.
Kwadrans przed trzecią nad ranem pojawił się natomiast wstępny, marcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin. Odnotowano wzrost z 50,4 pkt do 51,7 pkt. W ogólności cały dzisiejszy dzień, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne, stoi pod znakiem PMI. O 9:00 poznamy wartości tego wskaźnika dla gospodarki francuskiej. Przypomnijmy, że w lutym wyniósł on w tym kraju 43,9 pkt, jeśli chodzi o sektor przemysłowy, oraz 43,7 pkt w usługach.
Pół godziny po Francuzach uaktywnią się Niemcy. W ich przypadku w lutym notowano PMI dla usług na poziomie 54,7 pkt, dla przemysłu odczyt wyniósł natomiast 50,3 pkt. Prognoza zakłada niewielki wzrost obu wartości. Zakłada się również niewielkie wzrosty tego wskaźnika dla całej Strefy Euro, ale w tym wypadku nie ma raczej mowy o przekroczeniu granicznej wartości 50 pkt, powyżej której można mówić o optymizmie menedżerów wypełniających ankiety, na podstawie których powstaje indeks.
O 10:30 wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, czyli kolejny istotny odczyt. Będzie to roczna i miesięczna dynamika za luty - przypomnijmy w tym kontekście, że rezultaty styczniowe to -0,6 proc. w obu ujęciach.
W samo południe Brytyjczycy opublikują kolejny odczyt: marcowy wskaźnik zamówień według CBI, czyli Confederation of British Industry. Respondenci wypełniający ankietę stwierdzają, czy wzrosła u nich liczba zamówień, czy może spadła. Wynik poniżej zera oznacza negatywną, spadkową tendencję. Miesiąc temu notowano -14 pkt, dwa miesiące temu -20 pkt. Aktualna prognoza to -17 pkt.
O 13:30 tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz dane na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w Kanadzie, zaś o 14:00 indeks PMI dla przemysłu w Stanach, a także publikacja protokołu z posiedzenia polskiej Rady Polityki Pieniężnej.
Po południu, o 15:00, w kalendarium pojawią się jeszcze kolejne odczyty z USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks Rezerwy Federalnej z Filadelfii oraz indeks Conference Board.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5785 gości