Komik we włoskim parlamencie? (2)
- Utworzono: poniedziałek, 25, luty 2013 08:50
Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne zawiera ważne dla Polski dane o wynikach sprzedaży detalicznej za styczeń oraz o styczniowej stopie bezrobocia. Obydwie figury poznamy o godz. 10:00. Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,3 proc.
Bezrobocie to obecnie jeden z najistotniejszych problemów polskiej gospodarki, zwłaszcza dla młodych ludzi, rozczarowanych tym, że mimo najlepszych chęci i ukończenia wieloletniej edukacji mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia (jakiegokolwiek - cóż dopiero mówić o dobrze płatnym). Wyniki sprzedaży także są istotne, pozwalają bowiem ocenić, czy Polacy mogą sobie pozwolić na duże wydatki, co oczywiście wzbogaciłoby ich bliźnich, oferujących towary. Ostatnio wydaje się jednak, że wolimy zaciskać pasa i ograniczać zakupy, czekając na lepsze czasy.
Dziś odbędzie się także (być może mniej istotne z polskiego punktu widzenia) wystąpienie członka zarządu ECB Jörga Asmussena. Rozpocznie on swoje przemówienie o 19:30 naszego czasu, a więc blisko dwie godziny po zakończeniu sesji na GPW. Z drugiej strony, rynek Forex jest czynny całą dobę, zatem teoretycznie słowa Asmussena mogłyby wywrzeć pewien wpływ na kurs eurodolara. Nie jest to jednak zbyt prawdopodobne. Przypomnijmy, że w ostatnich czasach rozczarowały wypowiedzi publiczne Mario Draghiego, prezesa EBC, niewiele wnoszące do dyskusji nad kryzysem, który rozgościł się w Europie.
Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak ogłoszenie wstępnych wyników wyborów do włoskiego parlamentu. Unia Europejska najchętniej widziałaby na fotelu zwycięzcy centrową koalicję polityczną Obywatelski Wybór pod przywództwem dotychczasowego premiera Mario Montiego. Oznaczałoby to dalsze reformy finansów publicznych, na które przychylnym okiem patrzy Bruksela. Czternastoprocentowe poparcie społeczeństwa dla tego ekonomisty to jednak zdecydowanie za mało, by mógł on spocząć na laurach i ze spokojem oczekiwać na wyborczy tryumf. Ciekawe, że na tyle samo głosów może liczyć inna partia – Ruch Pięciu Gwiazd, której przewodniczy włoski komik Beppe Grillo, nawołujący do walki z korupcją i zepsuciem wśród polityków i biznesmenów.
Głównymi kandydatami do objęcia władzy we Włoszech są zbudowana wokół Partii Demokratycznej koalicja pod przywództwem Luigiego Bersaniego oraz Lud Wolności Silvio Berlusconiego. Berlusconi, mimo licznych skandali obyczajowych i podejrzeń o niezgodne z prawem interesy realizowane na przestrzeni kilku dekad, wciąż cieszy się znaczącym poparciem wielu Włochów, którzy są mu w stanie wiele wybaczyć.
Wojciech Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2209 gości