Dziś decyzja RPP i nie tylko (2)
- Utworzono: środa, 06, marzec 2013 06:41
Dziś drugi dzień obrad Rady Polityki Pieniężnej, dowiemy się zatem, czy po raz kolejny obniżone zostaną stopy procentowe. Przypomnijmy, że obecnie główna stopa NBP wynosi 3,75 proc., depozytowa 2,25 proc., lombardowa 5,25 proc., a redyskontowa 4 proc. Tym razem zdania analityków co do możliwości obniżki stóp są podzielone, niektórzy nie wykluczają bowiem, że na razie nastąpi przerwa. O tym, jak będzie naprawdę, przekonamy się już za kilka godzin.
Za kilka godzin poznamy także dynamikę PKB w Strefie Euro za IV kwartał roku 2012. Będą to dane zrewidowane. Pewny jest wynik ujemny w relacji rocznej, pytanie tylko o to, jaka jest skala kurczenia się gospodarki europejskiej. Zaskakujący wynik może zachwiać kursami walut, w szczególności pary EUR/USD, co oczywiście może przełożyć się także na USD/PLN i EUR/PLN.
O 13:00 w USA podana zostanie liczba wniosków o kredyt hipoteczny (tygodniowa), co do pewnego stopnia zobrazuje nam kondycję rynku nieruchomości. O 14:15 w tym samym kraju opublikowany będzie raport ADP (Automatic Darta Processing) dotyczący rynku pracy, a konkretniej: zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, pozarolniczym.
O 16:00 kolejna porcja odczytów z USA, a mianowicie zamówienia: w przemyśle, na dobra trwałego użytku i na dobra bez środków transportu. Dane podawane są w relacji miesięcznej, przy czym będą one dotyczyły stycznia.
Również o 16:00 poznamy komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, o 20:00 natomiast w USA oficjalnie zaprezentowana zostanie Beżowa Księga. Jest to raport na temat sytuacji gospodarczej, który ukazuje się 8 razy do roku. Księga przygotowywana jest na podstawie danych z dwunastu banków Rezerwy Federalnej.
Osoby zainteresowane mniej znanymi (czy też mniej znaczącymi) rynkami mogą zwrócić uwagę na fakt, że o 9:00 poznamy odczyty PKB za IV kwartał 2012 dla Słowacji i Rumunii. Z kolei o 15:00 Bank Centralny Kanady (to akurat rynek znaczący, ale w Polsce niekoniecznie się go intensywnie śledzi) zdecyduje, czy zmienić stopy procentowe. Obecnie kanadyjska stopa wynosi 1 proc.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2306 gości