Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w Polsce
- Utworzono: wtorek, 23, kwiecień 2013 08:04
O ile poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne było niemal puste, o tyle we wtorkowym odczytów jest bardzo dużo. Na razie wiemy, że indeks PMI dla przemysłu Chin w kwietniu - według odczytu wstępnego - obniżył wartość z 51,6 pkt do 50,5 pkt. W stosunku do prognoz, które zakładały jedynie minimalny spadek, wynik jest rozczarowujący.
Kwadrans przed 9:00 we Francji opublikowany zostanie indeks zaufania biznesu (w marcu ukształtował się na poziomie 90 pkt, w lutym było to 87 pkt). Kilkanaście minut później rozpocznie się publikacja serii odczytów indeksów PMI dla kilku krajów europejskich. Będą to odczyty wstępne, ich weryfikacja nastąpi tuż po zakończeniu miesiąca.
O 9:00 powinniśmy poznać poziomy PMI dla przemysłu i usług Francji (w pierwszym przypadku wynik z marca to 44 pkt, zakłada się wzrost do 44,3 pkt, w drugim mieliśmy 41,3 pkt, przewidywany jest wzrost do 42 pkt). Jeszcze przed 9:30 powinna pojawić się analogiczna publikacja z gospodarki niemieckiej. Tutaj wyniki z marca były następujące: 49 pkt w usługach, 50,9 pkt w przemyśle.
Pół godziny przed 10:00 dotrze do nas wiadomość ze Szwecji: odczyt stopy bezrobocia w tym kraju, który zostanie przedstawiony przez tamtejszy państwowy urząd statystyczny. O 10:00 ponownie odczyt PMI, tym razem dla przemysłu i usług całej Strefy Euro. W marcu notowano odpowiednio 46,8 pkt i 46,4 pkt.
Wraz z odczytami PMI dla Strefy Euro pojawią się też marcowe wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce, tj. dynamika sprzedaży. W lutym wyniosła ona w skali miesięcznej -2,6 proc., a w relacji rocznej -0,8 proc. Jednocześnie poznamy też poziom bezrobocia w naszym kraju - dobrze będzie, jeśli będzie to w dalszym ciągu 14,4 proc.
W samo południe w Wielkiej Brytanii przedstawiony będzie wskaźnik zamówień według CBI (Confederation of British Industry), zaś o 14:30 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Kanadzie (za luty). Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to tuż przed 15:00 zaprezentowany będzie indeks PMI dla przemysłu tego kraju, zaraz potem indeks cen nieruchomości, a godzinę później: liczba nowych domów sprzedanych w marcu oraz indeks Fed z Richmond.
O stopie procentowej decydować będą dziś banki centralne Węgier (obecnie stopa dla forinta to 5 proc., zakłada się obniżkę do 4,75 proc.) i Nowej Zelandii (przewiduje się pozostawienie poziomu 2,5 proc.).
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5796 gości