Protokół z posiedzenia i dane makro
- Utworzono: czwartek, 25, kwiecień 2013 16:17
Dzisiejsze kalendarium, jak pamiętamy, rozpoczęło się mocnym akcentem, a mianowicie informacją o kolejnym wzroście bezrobocia w Hiszpanii. Później, o 10:30, poznaliśmy wstępne szacunki PKB Wielkiej Brytaniii za pierwszy kwartał roku 2013. Wzrost w relacji kwartalnej to 0,3 proc., w relacji rocznej 0,6 proc. Są to rezultaty lepsze od oczekiwań.
O 14:00 opublikowano wskaźniki koniunktury konsumenckiej w Polsce za kwiecień. Niestety - były wciąż mocno ujemne. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej odnotował spadek z -29,4 pkt do -30,2 pkt, zaś wskaźnik wyprzedzający wzrósł - ale bardzo nieznacznie (z -38,7 pkt do -37,1 pkt). Równolegle z tymi danymi poznaliśmy protokół z kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że według części członków tego gremium, uzasadnione może okazać się kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych - o ile nie będzie widać znaczących objawów poprawy sytuacji ekonomicznej. Ogólny pogląd większości członków RPP jest taki, że dynamika wzrostu PKB przyśpieszy, choć w dalszym ciągu będzie umiarkowana. Widać było rozrzut opinii - od przekonania, że ożywienie może nadejść później, niż dotąd myślano, do opinii mówiącej, że wzrost PKB będzie większy niż zakładała projekcja NBP z marca.
Ciekawą kwestią jest to, że coraz poważniej rozważa się w świecie możliwość obniżki stopy procentowej dla euro przez Europejski Bank Centralny. Z ankiety Reuter's wynika, że 43 z 76 ekonomistów zapytanych o zdanie twierdzi, iż w maju EBC ustali stopę na nowym, niższym poziomie 0,5 proc.
Jutro Bank Japonii przedstawi półroczny raport omawiający pespektywy gospodarki Japonii. Piątek będzie zarazem dniem posiedzenia Bank of Japan. Przypomnijmy, że podczas poprzedniego posiedzenia potwierdzono zaostrzenie ultra-luźnej polityki monetarnej, polegającej m.in. na nielimitowanym skupie aktywów, co ma przyczynić się do pokonania deflacji.
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5733 gości