Niemiecki odczyt umocnił złotówkę względem dolara
- Utworzono: wtorek, 07, maj 2013 13:31
W samo południe poznaliśmy doniesienia z Niemiec na temat dynamiki zamówień w tamtejszym przemyśle. Dotyczyły one marca: okazało się, że w miesiącu tym nastąpił wzrost wartości zamówień o 2,2 proc. w relacji miesięcznej. Podobnie zresztą było w lutym, wtedy również notowano dynamikę na poziomie 2,2 proc. m/m. Z drugiej strony, marcowy odczyt oznacza spadek w relacji rocznej aż o 6 proc., jeśli nie uwzględniać sezonowości - a także o 0,4 proc. z uwzględnieniem różnic w liczbie dni roboczych. W lutym notowano odpowiednio -3,1 proc. n.s.a. r/r oraz -0,2 proc. w.d.a. r/r.
W relacji miesięcznej możemy więc mówić o niezłym wyniku, dużo lepszym zresztą od uśrednionych prognoz analityków, które zakładały wręcz spadek wartości zamówień. W tym kontekście interesujące będą inne dane z niemieckiego przemysłu, a mianowicie dynamika produkcji. Te zaś pojawią się jutro w południe. Na razie na wykresie EUR/USD widać było pewne poruszenie, którego przejawem był wzrost notowań z okolic 1,3085 do 1,3120. W efekcie na USD/PLN obserwujemy zejście z obszarów 3,1780 (a notowano dziś nawet kursy powyżej 3,18) do 3,1650. Na EUR/PLN panuje natomiast stagnacja (jesteśmy w okolicach 4,1520 - 4,1570).
Inne dzisiejsze dane, o których warto wspomnieć, to np. marcowa produkcja przemysłowa we Francji (spadek o 0,9 proc. m/m po lutowym wzroście o 0,8 proc. m/m), a także analogiczne wskaźniki dla Węgier i Czech. Na Węgrzech w stosunku rocznym zanotowano dynamikę -2,9 proc. (oraz -0,7 proc. po dopasowaniu sezonowym), w Czechach mieliśmy spadek o 6 proc. r/r (to nader słaby odczyt, jako że w lutym i tak nastąpił już spadek o 5,3 proc. r/r). W Szwecji w tej kwestii widać stagnację - dynamika w marcu wyniosła 0,00 proc. r/r.
J. Sobal
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5769 gości