PMI nienajgorzej, bezrobocie w Strefie zaskoczyło
- Utworzono: poniedziałek, 01, lipiec 2013 11:08
Pojawiły się odczyty indeksów PMI dla przemysłu krajów europejskich, a także Indii, pozostaje tylko czekać na PMI (oraz ISM) ze Stanów Zjednoczonych. Te dane napłyną jednak dopiero o 15:00 i 16:00 (odpowiednio), teraz więc podsumujmy to, co już wiemy.
W Indiach odnotowano niewielki wzrost poziomu indeksu, mianowicie z 50,1 pkt do 50,3 pkt. Zarówno taki kierunek zmiany, jak i sama wartość (wyższa niż 50 pkt), wskazują na to, iż w indyjskim przemyśle przeważa nastawienie optymistyczne.
Tak niestety nie jest w Polsce, gdzie mamy wynik 49,3 pkt - niemniej jest to wzrost w porównaniu z majem, gdy notowano 48,1 pkt. W Hiszpanii osiągnięto poziom 50 pkt, poprzednio było to 48,1 pkt. Są to więc optymistyczne tendencje, lepsze od prognoz, które zakładały mniejszą skalę wzrostów. W Szwajcarii indeks nieznacznie spadł - z 52,2 pkt do 51,9 pkt. W Czechach wzrósł z 50,1 pkt do 51 pkt, we Włoszech z 47,3 pkt do 49,1 pkt. W Niemczech odnotowano natomiast redukcję z 49,4 pkt do 48,6 pkt, acz mniej więcej wpisała się ona w przewidywania. Wreszcie mamy wynik dla całej Strefy Euro: 48,8 pkt, wobec 48,3 pkt poprzednio. Wynik brytyjski to wzrost z 51,5 pkt do 52,5 pkt.
Tymczasem we Włoszech niepokojąco wzrosła stopa bezrobocia - z 12 proc. do 12,2 proc. (odczyt za maj, który dziś podano). Stopa ta jest znacznie zawyżana przez uboższe południe kraju, tj. tereny dawnego Królestwa Obojga Sycylii i częściowo Państwa Kościelnego. Pomiędzy południem a północą istnieje we Włoszech duży rozdźwięk, przejawiający się tak w różnicach rozwoju, jak i we wzajemnej niechęci. Na północy dość popularny jest pogląd, że południe to kraina mafii, lenistwa i zacofania, na południu wielu uważa, że ich region został brutalnie podbity i wykorzystany przez władzę z północy (Piemont) w czasie Risorgimenta półtora wieku temu.
Podano także najnowsze dane na temat bezrobocia w Strefie Euro. Można je oceniać dwuznacznie. Otóż dotąd utrzymywano, że wynosi ono 12,2 proc. - i spodziewano się wzrostu do 12,3 proc. Teraz dokonano rewizji kwietniowego wyniku do poziomu 12 proc., tym niemniej wszystko wskazuje na to, że w maju nastąpił wzrost (do 12,1 proc.). Skala zjawiska jest więc minimalnie mniejsza niż sądziliśmy, aczkolwiek kierunek zmian wciąż jest niekorzystny.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5781 gości