CSU będzie samodzielnie rządzić Bawarią
- Utworzono: poniedziałek, 16, wrzesień 2013 10:55
Wszystko wskazuje na to, że lokalne wybory parlamentarne w Bawarii zostały wygrane przez CSU. Tak wynika z sondaży powyborczych. Partia ta uzyskała prawdopodobnie ok. 49 proc. głosów, a to oznacza, jeśli wziąć pod uwagę rozkład mandatów, absolutną większość w lokalnym parlamencie.
Premierem Bawarii jest Horst Seehofer, należący właśnie do CSU. Dotąd musiał on (przez ostatnich pięć lat) wchodzić w koalicję z FDP (Freie Demokratische Partei). Tym razem jednak FDP po prostu nie weszła do miejscowego parlamentu. Z kolei socjaldemokraci z SPD otrzymali 21 proc. Współpracujący z nimi Zieloni muszą zadowolić się wynikiem 8,5 proc., podobnie jak Wolni Wyborcy, formacja o nastawieniu stricte lokalnym,
Wybory Bawarii są ważne, bo to największy land (kraj związkowy) w Niemczech, a do tego o najsilniejszej gospodarce. Stolicą Bawarii jest Monarchium (inne miasta to np. Ratyzbona, Augsburg czy Norymberga), w całym landzie mieszka ok. 12,5 mln ludzi (na terenie 70,5 tys. km kwadratowych). W Bawarii siedzimy mają BMW, Audi, MAN czy Siemens.
Kto liczy się na niemieckiej i bawarskiej scenie politycznej? Otóż CSU to tradycyjna bawarska partia chrześcijańskiej demokracji. Jej pełna nazwa to Christlich-Soziale Union in Bayern, a więc Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii. Do CSU należą przede wszystkim bawarscy katolicy, choć oczywiście w dobie laicyzacji oblicze religijne chadeków mocno wyblakło. Partia trwale współpracuje z CDU, czyli Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną, która (z powodu istnienia CSU) nie prowadzi działalności w Bawarii. Angela Merkel jest przywódczynią właśnie CDU. Szefem CSU jest natomiast wspomniany już premier Bawarii Horst Seehofer.
FDP to partia uchodząca za liberalną gospodarczo (i nie tylko). Formacja ta podnosi postulaty ograniczenia roli państwa w gospodarce, zmniejszenia biurokracji i podatków, ograniczenia opieki socjalnej. Formacja istnieje od roku 1948. Obecnym przewodniczącym jest Philip Roesler, lekarz i polityk pochodzący z Wietnamu (ale wychowany przez niemieckie małżeństwo).
SPD to partia socjaldemokratyczna, przewodzi jej teraz Sigmar Gabriel. Istnieje od roku 1863, do 1891 działała jako Socjalistyczna Partia Robotnicza. Do SPD należeli tacy kanclerze powojennych Niemiec (RFN) jak Willy Brandt czy Gerhard Schroeder.
Zieloni to partia kładąca nacisk na hasła ekologiczne (walka z energią jądrową, ochrona środowiska itd.), poza tym lewicowa gospodarczo i światopoglądowo. Powstała w roku 1980, w 1991 doszło do jej połączenia z ugrupowaniem Związek 90.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5793 gości