Coraz mniejsze szanse Polski w sprawie tytoniu
- Utworzono: piątek, 27, wrzesień 2013 08:12
Jeśli chodzi o słynną dyrektywę tytoniową, forsowaną m.in. przez Komisję Europejską, to sprawy aktualnie idą w złym kierunku - przynajmniej z punktu widzenia interesów polskiej gospodarki. Jak wiadomo, nasze władze chcą, aby dyrektywa w swym ostatecznym kształcie pozostawiła na rynku papierosy mentolowe, a nie tylko slimy (które zresztą pierwotnie też planowano wycofać). W sprawie mentoli Polska rozesłała notę, która trafiła do ministrów ds. konkurencyjności, którzy wczoraj obradowali w Brukseli.
Okazało się jednak, że argumenty wysuwane przez stronę polską nie wzbudziły większego zainteresowania wśród ministrów z innych krajów, a w każdym razie - nie zdobyły sobie ich aprobaty. Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki, przyznał po tym spotkaniu, że większość szefów resortów poparła dotychczasowe rozwiązanie, które pozwala ocalić jedynie slimy. Sojusznikami Polski w tej sprawie są Rumunia, Bułgaria i Czechy - trudno jednak sądzić, by taka koalicja mogła wiele przeforsować.
Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że rada ds. konkurencyjności nie ma głosu decydującego. W październiku odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Przegłosowana dyrektywa weszłaby w życie w połowie roku 2015. Europejska Partia Ludowa, skupiająca formacje chadeckie w PE, proponuje ostatnio, by w kwestii mentoli wprowadzić ośmioletni okres przejściowy. Ogólnie jednak uważa ona, że atrakcyjne dodatki smakowe powinny być wycofane.
Polska zajmuje tak wyraźne stanowisko w kwestii dyrektywy z uwagi na obawy o kondycję rodzimego przemysłu tytoniowego - od rolników począwszy, na fabrykach papierosów skończywszy. Wraz z ośmioma innymi krajami Polska podpisała też deklarację, która wzywa do tego, by uprawy tytoniu były uwzględniane przy rozdzielaniu unijnych dopłat do rolnictwa. Tymczasem przyjęte w czerwcu porozumienie dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej zakłada, że od roku 2015 plantatorów tytoniu nie będzie można wspierać kwotami ze środków UE.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3468 gości