JPMorgan wypłaci ogromne odszkodowania
- Utworzono: sobota, 26, październik 2013 20:23
Z kwotą ponad pięciu miliardów dolarów będzie musiał pożegnać się JPMorgan Chase - największy bank w Stanach Zjednoczonych. Pieniądze otrzymają Fannie Mae i Freddie Mac.
Tak potocznie określa się dwa wielkie przedsiębiorstwa udzielające kredytów hipotecznych - formalnie prywatne, ale wspierane przez amerykański rząd (jako tzw. government-sponsored enterprises). Fannie Mae to Federal National Mortgage Associaton, zaś pełna nazwa Freddie Mac brzmi Federal Home Loan Mortgage Association.
Pierwsza z tych instytucji otrzyma od JPMorgan Chase 1,26 mld USD, druga natomiast 2,74 mld USD. To kwoty odszkodowań za hipoteczne listy zastawne, jakie JPMorgan sprzedał obu firmom w latach 2005-2007. Były one w sumie warte ok. 33 mld USD, ale po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości w roku 2007 ich wartość dramatycznie się obniżyła.
Do wspomnianych kwot dojdzie jeszcze 1,1 mld USD (łącznie dla obu firm) za kredyty mieszkaniowe, które również zostały im sprzedane przez JPMorgan przed kryzysem.
Nad działaniami Fannie Mae i Freddie Mac czuwa FHFA (Federal Housing Finance Agency). Gdy obie firmy znalazły się w latach 2007-2008 na progu bankructwa, amerykański rząd dofinansował je, by nie upadły, zaś kilka lat później FHFA zaczęła oficjalnie oskarżać rozmaite instytucje finansowe (w tym JPMorgan Chase) o to, że wprowadziły w błąd Fannie Mae i Freddie Mac.
To, że JPMorgan zapłaci 5,1 mld USD, jest wynikiem ugody sądowej, do której doszło po kilku miesiącach śledztwa. Koszt tej ugody ocenia się zresztą powszechnie jako wysoki. Niemniej JPMorgan Chase to ogromny holding, obracający aktywami rzędu 2,4 bln USD. Powstał z połączenia kilku starych i znanych amerykańskich banków oraz firm finansowych, przy czym do najważniejszych należy zaliczyć Chemical Bank, Chase Manhattan Bank i J.P. Morgan & Co. - przedsiębiorstwo powołane do życia w roku 1871 przez Johna Pierpointa Morgana, słynnego biznesmena, filantropa i kolekcjonera dzieł sztuki (zmarłego w roku 1913).
J. Sobal
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5809 gości