Fitch o pakiecie fiskalnym i deficycie
- Utworzono: wtorek, 05, marzec 2019 05:57
Agencja ratingowa Fitch, oceniająca wiarygodność kredytową państw i przedsiębiorstw (w tym np. banków), odniosła się do nowego pakietu fiskalnego, ogłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Pakiet ten, jak pamiętamy, to m.in. obietnica świadczenia 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie (od 1 lipca 2019), a także założenie, że do 1 maja każdy emeryt otrzyma dodatkową emeryturę w kwocie 1100 zł. Przewidziane jest też obniżenie stawki PIT dla pracujących, a także wprowadzenie zerowej stawki PIT dla pracowników do 26. roku życia. Prócz tego ma zostać, również jeszcze w tym roku, co najmniej dwa razy zwiększony koszt uzyskania przychodów.
Program ten łączy w sobie hasła socjalne i wolnorynkowe: z jednej strony planowane jest zwiększenie świadczeń dla obywateli, a z drugiej - zmniejszenie podatków. W pewnym sensie przypomina to program Trumpa w USA, acz Trump więcej mówi o inwestycjach (np. w infrastrukturę). Tak czy inaczej, rodzi się pytanie o to, co w tej sytuacji stanie się z zadłużeniem?
Otóż analitycy Fitch sądzą, że istnieje zagrożenie zwiększenia deficytu sektora rządowego i samorządowego w roku 2020 do 3 proc. PKB, podczas gdy w roku 2018 wynosił on, szacunkowo, 0,5 proc. Bezpośredni wpływ pakietu na deficyt ma być niewielki, ale inaczej może być w trajektorii średniookresowej. Co więcej, na razie Polska korzysta z wysokiej dynamiki PKB, ta jednak stopniowo będzie się kurczyć: w 2018 było 5,1 proc., w 2019 ma być 3,8 proc., w 2020 tylko 3 proc.
Pozytywny wpływ stymulacji fiskalnej PiS na tempo wzrostu PKB ma być umiarkowany (zdaniem Fitch). Innymi słowy, umiarkowane bedą korzyści z tego przedsięwzięcia, przy czym zasadniczo skorzystają na nich gospodarstwa domowe - w aspekcie konsumpcji.
Z drugiej strony, Fitch przyznaje, że w ostatnich latach deficyt general government bywał lepszy (niższy) niż to pierwotnie zakładano w rządowych planach: np. w roku ubiegłym wyniósł 0,5 proc. PKB, a prognozowano 2 proc.
Wielu innych ekonomistów, m.in. z Credit Agricole, mBank czy Noble Funds TFI, też uznało (już w lutym), że propozycje PiS mogą prowadzić do zwiększenia deficytu, choć nie musi się z tym wiązać jakiś szczególny dramat. Tym niemniej czynniki ryzyka mogą wzrosnąć, jeśli dojdzie do regionalnego i globalnego osłabienia, przekładającego się na krajowe.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2195 gości