Tajemnicze U z cyferkami
- Utworzono: poniedziałek, 05, listopad 2012 09:31
Oficjalna stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych kształtuje się w ostatnich czasach w okolicach 8 proc. Czasami jest to np. 8,3 proc., w innych miesiącach 7,8 proc., w każdym razie wydaje się, że USA mimo wszystko wypadają całkiem nieźle, jeśli porównać "światowego żandarma" z Hiszpanią czy nawet Polską.
Warto jednak wiedzieć, że ten rezultat w dużej mierze wynika z przyjętej metodologii liczenia bezrobocia. Otóż podawana stopa to tzw. stopa U-3. Chodzi tu o kategorię ludzi, którzy nie posiadają pracy i aktualnie jej szukają. Pomija się np. ludzi, którzy zaprzestali szukania pracy lub pracują w niepełnym wymiarze godzin. Należy mieć na względzie, że zniechęcenie do szukania pracy nie musi oznaczać braku chęci jej przyjęcia, gdyby się pojawiła. Dlatego, choć U-3 jest do pewnego stopnia użyteczna, również przy porównywaniu z innymi krajami, to warto znać także stopę U-6, która uwzględnia "discouraged workers". Otóż okazuje się, że jeśli zsumować te kategorie, to bezrobocie w USA wynosi około 14,6 proc., przy czym w niektórych stanach (jak Nevada czy Kalifornia) zbliża się do 20 proc. lub przekroczyło tę wartość.
Cóż, nie od dziś wiadomo, że statystyka to potężna broń i za jej pomocą można w różny sposób prezentować dane, co oczywiście wywiera rozmaity wpływ na wyborców, przedsiębiorców i inne grupy społeczne. Przykładowo stopa bezrobocia liczona według metodologii Eurostatu jest dla Polski niższa niż ta obliczana przez rodzimy Główny Urząd Statystyczny. Stąd, gdy wg GUS bezrobocie w Polsce przekroczyło już 12 proc., Eurostat podawał jeszcze rezultat nieco niższy od 10 proc. (obecnie podaje 10,1 proc.). Wszystko zależy od przyjętych definicji.
Menu
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 4546 gości