W Grecji strajk generalny
- Utworzono: wtorek, 06, listopad 2012 10:18
Grecy rozpoczęli dziś masowe protesty przeciwko polityce obecnego rządu i żądaniom międzynarodowych wierzycieli. Wczoraj rząd oficjalnie przedstawił pakiet ustaw, dzięki którym mają zostać wprowadzone poważne oszczędności budżetowe.
Tak daleko idących reform nie chcą przedstawiciele związków zawodowych oraz przedstawiciele opozycyjnych partii politycznych. Do strajku gorąco namawia związek ADEDY, działający w sektorze państwowym, wtóruje mu GSEE, zajmujący się sektorem prywatnym. Nie pracują dziś urzędnicy ministerstw, nauczyciele, pracownicy komunikacji miejskiej, kolei i metra. Swoją pracę ograniczyli także lekarze. Oszczędności, nad którymi jutro będzie głosować grecki parlament, obejmują m.in. obniżkę pensji dyrektorów państwowych przedsiębiorstw o 20 proc., cięcia emerytur i rent, zmniejszenie wynagrodzeń w wojsku i sądownictwie, podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. 12 listopada odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro, którzy zdecydują, czy Grecji zostanie przyznana kolejna transza pomocy finansowej. Ceną za zagraniczne pieniądze mają być właśnie oszczędności. Jutro strajk generalny ma być kontynuowany, władze już przygotowują się do ochrony parlamentu przed nacierającymi demonstrantami.
Zamieszki i demonstracje są w Grecji codziennością już od czterech lat. W 2008 roku impulsem, który wyprowadził na ulice tysiące ludzi, było zabicie 15-letniego Aleksandrosa Grigoropulosa przez policję. Stało się to 6 grudnia 2008 roku w dzielnicy Eksarchia, od lat uchodzącej za matecznik grup anarchistycznych. Protesty przeciw przemocy policji ogarnęły cały kraj, a przynajmniej główne miasta (np. Ateny i Saloniki), trwały przez resztę grudnia i część stycznia roku 2009. Z kolei w maju 2010 roku rozpoczęła się kolejna tura ulicznych zmagań, która - z mniejszą lub większą intensywnością - trwa do teraz. W Grecji bardzo aktywne są siły radykalnej lewicy (np. Komunistyczna Partia Grecji czy blok SYRIZA), a także narodowi rewolucjoniści z partii Złoty Świt. Stosunkowo silna jest także pozycja ugrupowań anarchistycznych. Rządzi jednak koalicja centrowej Nowej Demokracji z socjalistycznym ruchem PASOK i partią Demokratyczna Lewica.
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2499 gości