EMS legalny według Trybunału Sprawiedliwości UE
- Utworzono: wtorek, 27, listopad 2012 11:37
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny jest legalny - a konkretniej, że w decyzji Rady Europejskiej, ustanawiającej EMS, nie znalazł niczego, co sugerowałoby jej nielegalność. Trybunał badał sprawę na wniosek Thomasa Pringle, irlandzkiego posła (Teachta Dála), zasiadającego w Dáil Éireann, czyli niższej izbie Oireachtas (irlandzkiego parlamentu).
Pringle jest deputowanym niezależnym, choć kiedyś należał do Sinn Féin, lewicowej partii uważanej za polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Współpracuje także z Ruchem Ludowym (Gluaiseacht an Phobail) - organizacją, która sprzeciwiała się Traktatowi Lizbońskiemu, dalszemu rozszerzaniu Unii Europejskiej, a także wojnie w Iraku i wykorzystywaniu irlandzkiego lotniska Shannon przez armię USA.
Pringle zakwestionował legalność Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego przed irlandzkim Sądem Najwyższym - ten postanowił więc skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. EMS to stały fundusz ratunkowy przeznaczony dla krajów Strefy Euro. Jego działalność została zainaugurowana 8 października 2012 roku. Będzie mógł udzielać pożyczek rządom, a z potem także skupować obligacje i wspierać banki.
Siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE jest Luksemburg. W gremium zasiada 27 sędziów, po jednym na każde państwo członkowskie Unii. Przewodniczącym Trybunału jest obecnie Wassilios Skuris z Grecji. Reprezentantem Polski jest Marek Safjan.
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2527 gości