Skorumpowany świat
- Utworzono: środa, 05, grudzień 2012 12:40
Transparency International opublikowała kolejny roczny raport na temat korupcji w 176 państwach świata. Poziom korupcji oceniany był w skali od 0 do 100 punktów, gdzie im wyższa wartość, tym mniejszy zasięg tego niesympatycznego zjawiska (a więc im bliżej zera, tym bardziej skorumpowane są organy państwa). Polska uzyskała aż 58 pkt, zajęła zatem 41. miejsce w rankingu.
Pocieszeniem może być fakt, że znacznie niżej oceniono niektóre państwa Strefy Euro, a mianowicie te najbardziej dotknięte kryzysem finansowym. I tak Włochy otrzymały 42 pkt, Grecja natomiast 36 pkt, co dało im odpowiednio 72. i 94. miejsce. Z kolei Francja i Niemcy uzyskały wyniki powyżej 70 pkt., podobnie Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Najmniejszą korupcję odnotowano w Danii, Finlandii i Nowej Zelandii, którym przyznano po 90 pkt, nieco mniej (bo 88 pkt) otrzymała Szwecja. Dobrze wypadły także Kanada i Singapur. Rosja trafiła natomiast na miejsce 133. z wynikiem 28 pkt, zaś listę zamykają ubogie i zrujnowane państwa w rodzaju Somalii, Afganistanu, Sudanu, Haiti czy Iraku (ale także Wenezuela czy Uzbekistan).
Transparency International powstała w roku 1993 z inicjatywy Petera Eigena. Siedziba organizacji mieści się w Berlinie. Publikowany przez nią Indeks Percepcji Korupcji oparty jest na tym, jak poziom korupcji w danym kraju postrzegają businessmani i analitycy, w tym ci, którzy w nim mieszkają. Metodologia nie opiera się natomiast, co istotne, na sumowaniu udokumentowanych przypadków łamania prawa poprzez łapówkarstwo i naciski, a to ze względu na różnice w kodeksach karnych różnych państw. Jak czytamy w materiałach organizacji: "[IPK - przyp. red.] jest to wskaźnik złożony, sporządzany w oparciu o dane dotyczące korupcji, pochodzące z badań przeprowadzanych przez wiele prestiżowych instytucji. Jest on wynikiem opinii biznesmenów i analityków z całego świata, w tym przez ekspertów lokalnych. (...) IPK skupia się na korupcji w sektorze publicznym i definiuje korupcję jako nadużycie stanowiska publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistych. (...) Ocena poziomu korupcji w wielu państwach byłaby trudna do przeprowadzenia jedynie w oparciu o dane empiryczne, na przykład o dane dotyczące prowadzonych w prokuraturze postępowań czy spraw sądowych. Dane takie nie oddają w pełni poziomu korupcji; odzwierciedlają one raczej efektywność działań prokuratury, sądów i/lub mediów w ujawnianiu korupcji" (źródło: raport "Transparency International - Indeks Percepcji Korupcji 2005").
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2477 gości