Uchwalono patent europejski
- Utworzono: wtorek, 11, grudzień 2012 15:25
Parlament Europejski zatwierdził wspólny dla całej Unii system patentowy, a ściślej: zestaw przepisów, które umożliwią wprowadzenie takiego systemu w 25 państwach (wyjątkami są Włochy i Hiszpania). Pozostaje jeszcze kwestia umowy międzynarodowej, na mocy której ma zostać powołany sąd patentowy. Aby dany kraj mógł ostatecznie przystąpić do systemu, musi ratyfikować tę umowę. Zazwyczaj leży to w gestii parlamentu, stąd też w Polsce sprawą zajmie się Sejm. Główna siedziba tego sądu ma się mieścić w Paryżu, część kwestii będzie też rozwiązywana w Monachium i Londynie, a sąd apelacyjny funkcjonować ma w Luksemburgu.
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier twierdzi, że wspólny patent będzie korzystny dla wszystkich państw. Ma on w zamierzeniu stymulować wynalazców, którzy będą mogli korzystać z ogólnoeuropejskiej ochrony patentowej zamiast starać się o osobny patent w każdym kraju. Co więcej, koszt uzyskania patentu ma spaść nawet o 80 proc. Przez pierwszych 12 lat koszt ten ma wynosić ok. 6,5 tys. euro, później zaś - 5 tys. euro. Tymczasem Komisja Europejskiej oblicza, że obecnie uzyskanie patentu w każdym z krajów członkowskich (w ramach Europejskiej Konwencji Patentowej) pochłania w sumie ok. 36 tys. euro.
Nie wszyscy są jednak entuzjastami wspólnego patentu europejskiego. Głosy sprzeciwu słychać ze strony środowisk prawicowo-konserwatywnych oraz radykalnie lewicowych. Lewica twierdzi, że nowe przepisy będą korzystne przede wszystkim dla wielkich koncernów i kapitalistycznych monopolistów.
Przedstawiciele frakcji takich jak Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz Europa Wolności i Demokracji, w tym m.in. członkowie polskiego PiS, stosują dość podobną argumentację. Według nich nowy system wymusi na obywatelach i firmach przyjmowanie patentów opracowanych w innych językach i przy innych uregulowaniach prawnych, a prócz tego utrudni wejście na rynek mniejszym graczom, ponieważ będą musieli oni pokrywać wyższe koszty obsługi prawnej i tłumaczeń. Firma Deloitte przygotowała na zlecenie Ministerstwa Gospodarki ekspertyzę, z której wynika, że przyjęcie patentu europejskiego kosztować będzie w ciągu 20 lat o 53 mld zł więcej niż funkcjonowanie bez jego implementacji.
Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha zapewnia, że ministerstwo prowadzi konsultacje i negocjacje ze środowiskami akademickimi oraz przedsiębiorcami, aby wziąć pod uwagę rozmaite argumenty za i przeciw patentowi europejskiemu.
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2433 gości