Od Pekinu do Kantonu
- Utworzono: poniedziałek, 17, grudzień 2012 08:49
Chiny już niedługo otworzą najdłuższą na świecie linię szybkiej kolei. Będzie ona łączyć Pekin z Kantonem. Połączenie oficjalnie zacznie działać 26 grudnia. Na przebycie dystansu niemal 2300 kilometrów pociągi będą potrzebowały ośmiu godzin, co oznacza, że ich średnia prędkość na trasie wynosić będzie prawie 300 km/h. Tym samym linia będzie stanowić pewnego rodzaju konkurencję dla połączenia lotniczego, które na tej trasie realizowane jest przez Airbus A380, należący do China Southern Airlines. Jest to największa azjatycka firma lotnicza, jej siedziba mieści się właśnie w Kantonie (Guangzhou). China Southern posiada pięć Airbusów.
Trasa kolejowa Pekin-Kanton to przedsmak znacznie dłuższej linii, która ma prowadzić aż do Hongkongu. Kulminacją projektu ma być zresztą cała sieć połączeń, liczących w sumie 16 tysięcy kilometrów. Ma ona zostać ukończona w roku 2015. Może się to okazać intratny interes, bo w Chinach rośnie liczba osób korzystających z transportu kolejowego.
Kanton jest jednym z największych chińskich miast, znajduje się na południu kraju i jest stolicą prowincji Guangdong. To wielki port handlowy, zarówno morski, jak i śródlądowy. Funkcjonuje tu przemysł (m.in. samochodowy, chemiczny i energetyczny), działają także szkoły wyższe. Miasto istnieje od ponad dwóch tysięcy lat, w XVIII i XIX wieku było ważnym ośrodkiem handlu z krajami europejskimi. Od czasu, gdy w Chinach rozpoczął się (po śmierci Mao Zedonga) proces reform rynkowych, Kanton przeżywa intensywny rozwój ekonomiczny.
Za "szybką kolej" uważa się w Chinach takie linie, na których średnia prędkość pociągu wynosi co najmniej 200 km/h. Kolej taka funkcjonuje w Chinach od roku 2007. Obecnie sieć szybkiej kolei w Chinach liczy ok. 6800 kilometrów, z czego ponad 3500 kilometrów to trasy, na których maksymalna osiągana prędkość wynosi 300 km/h.
B. Garga
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2468 gości