Ekspansywna polityka monetarna w Japonii
- Utworzono: czwartek, 20, grudzień 2012 09:24
Japoński bank centralny podjął wczoraj decyzję o rozszerzeniu programu skupu aktywów. Oznacza to dalsze luzowanie polityki pieniężnej, czyli w praktyce zwiększanie ilości pieniądza w gospodarce. W uproszczeniu można wręcz mówić o drukowaniu dodatkowych jenów.
Bank postanowił, że wartość programu skupu aktywów wzrośnie o 10 bln jenów (119 mld dolarów) i tym samym osiągnie poziom 101 bln jenów. Ściślej rzecz ujmując, powiększono kwotę przeznaczoną na skup aktywów (będzie to teraz 76 bln jenów), zaś na program tanich pożyczek w dalszym ciągu przewidziane jest 25 bln jenów. Nie zmieniono celu inflacyjnego, który od lutego 2012 roku kształtuje się na poziomie 1 proc. Bank Japonii nie zmodyfikował także stóp procentowych, utrzymując główną stopę w bardzo niskim obszarze 0 - 0,1 proc.
Bank Japonii (Nippon Ginkō) rozpoczął działalność 10 października roku 1882. Była to tzw. epoka Meiji (1868 - 1912), czas panowania cesarza Mutsuhito oraz intensywnych reform w Japonii, które miały uczynić (i uczyniły) z tego kraju nowoczesne mocarstwo. Bank Japonii nie jest do końca niezależny (nawet oficjalnie), ponieważ zobowiązany jest do utrzymywania ścisłych relacji z rządem i współdziałania z nim w ramach polityki gospodarczej państwa. Obecnym prezesem Banku Japonii jest Masaaki Shirakawa, który piastuje stanowisko od lutego 2008 roku.
B. Garga
(na fotografii: siedziba Banku Japonii w Tokio)
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2320 gości