Ostrzelano siedzibę Nowej Demokracji
- Utworzono: poniedziałek, 14, styczeń 2013 15:25
W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawy ostrzelali w Atenach siedzibę Nowej Demokracji. Partia ta aktualnie rządzi w Grecji i jest odpowiedzialna za przeprowadzanie programu reform, w dużej mierze narzuconego przez kraje Strefy Euro i niekoniecznie cieszącego się poparciem ludności. Szczególnie negatywnie do rządu nastawione są (co nie jest zaskakujące) organizacje skrajnej lewicy (anarchistyczne i komunistyczne) oraz ugrupowania nacjonalistyczne (jak Złoty Świt).
Siedziba partii ostrzelana została z kałasznikowa, jedna z kul trafiła nawet w okno biura, w którym niekiedy przebywa Antonis Samaras, obecny premier kraju. Strzałów oddano co najmniej dziewięć, ale nikomu nie stało się nic złego. Rzecznik prasowy greckiego rządu Kedigoglu ogłosił nawet, że w czasie ataku w biurze nie było aktywistów partii, stąd też według niego atak miał charakter symboliczny, celem było zastraszenie władzy i tej części społeczeństwa, która ją popiera.
Policja podejrzewa, że ataku mogła dokonać skrajna lewica. Niedawno lewicowa koalicja SYRIZA protestowała przeciwko eksmisji mieszkańców squatu w centrum Aten - zatrzymano wówczas 90 osób. W weekend podpalono dwa biura Nowej Demokracji, a w lokalu drugiej partii koalicyjnej - PASOK (socjalistycznej) - powybijano szyby.
Demonstracje, protesty i pikiety to w Grecji codzienność. Manifestuje skrajna lewica (komuniści) i skrajna prawica (nacjonaliści z Hrisi Avgi, tj. Złotego Świtu), z pochodniami i flagami maszerują związki zawodowe, pięści zaciskają nawet zwykli obywatele, którzy normalnie nie angażowaliby się w politykę. W 2008 roku impulsem, który wyprowadził na ulice tysiące ludzi, było zabicie 15-letniego Aleksandrosa Grigoropulosa przez policję. Stało się to 6 grudnia 2008 roku w dzielnicy Eksarchia, od lat uchodzącej za matecznik grup anarchistycznych. Protesty przeciw przemocy policji ogarnęły cały kraj, a przynajmniej główne miasta (np. Ateny i Saloniki), trwały przez resztę grudnia i część stycznia roku 2009. Z kolei w maju 2010 roku rozpoczęła się kolejna tura ulicznych zmagań, która - z mniejszą lub większą intensywnością - trwa do teraz. W Grecji bardzo aktywne są siły radykalnej lewicy (np. Komunistyczna Partia Grecji czy blok SYRIZA), a także narodowi rewolucjoniści z partii Złoty Świt. Stosunkowo silna jest także pozycja ugrupowań anarchistycznych. Rządzi jednak koalicja centrowej Nowej Demokracji z socjalistycznym ruchem PASOK i partią Demokratyczna Lewica.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2347 gości