Bank Japonii luzuje politykę monetarną
- Utworzono: wtorek, 22, styczeń 2013 09:48
Bank Japonii podjął ważne decyzje dotyczące polityki monetarnej tego kraju. Jak można było się spodziewać, zmierzają one w kierunku luzowania polityki pieniężnej. Objawia się to m.in. w fakcie, że cel inflacyjny został z 1 proc. podwyższony do 2 proc., co poparło 7 z 9 decydentów. Prócz tego pozostawiono na dotychczasowym poziomie stopę procentową, a przypomnijmy, że w Japonii jest ona rekordowo niska (od 0 proc. do 0,1 proc.).
Bank ustalił także, że będzie w nielimitowany sposób skupował aktywa. Od stycznia 2014 roku co miesiąc kupowane będą aktywa warte 13 bln jenów (czyli ok. 145 mld dolarów). Bank zrewidował także dotychczasowe prognozy ekonomiczne, m.in. obniżając prognozę PKB na rok 2012/2013 z 1,5 proc. do 1 proc. Zarazem podwyższył prognozy na kolejne dwa sezony. 19 lutego opublikowany będzie protokół ze styczniowego posiedzenia Banku.
Bank Japonii (Nippon Ginkō) rozpoczął działalność 10 października roku 1882. Była to tzw. epoka Meiji (1868 - 1912), czas panowania cesarza Mutsuhito oraz intensywnych reform w Japonii, które miały uczynić (i uczyniły) z tego kraju nowoczesne mocarstwo. Bank Japonii nie jest do końca niezależny (nawet oficjalnie), ponieważ zobowiązany jest do utrzymywania ścisłych relacji z rządem i współdziałania z nim w ramach polityki gospodarczej państwa. Obecnym prezesem Banku Japonii jest Masaaki Shirakawa, który piastuje stanowisko od lutego 2008 roku.
Przypomnijmy, że niedawno japoński minister finansów Taro Aso potwierdził, że planuje zakup obligacji Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM) oraz obligacje państw Strefy Euro.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2197 gości