Brytyjczycy zdecydują, czy zostać w UE?
- Utworzono: środa, 23, styczeń 2013 08:46
W Wielkiej Brytanii rosną nastroje eurosceptyczne, a sprawy zaszły już na tyle daleko, że premier David Cameron zapowiada przeprowadzenie referendum na temat ewentualnego wyjścia państwa z Unii Europejskiej. Cameron zapowiedział, że podczas kampanii w roku 2015 torysi (Partia Konserwatywna, której przewodzi) będą walczyć o to, by wyborcy powierzyli im prawo do wynegocjowania nowych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.
Założenie Camerona jest takie, że jeśli te nowe warunki zostaną ustalone, to wówczas przeprowadzone zostanie referendum, w którym obywateli Wysp zapyta się, czy na takich zasadach chcą pozostać we wspólnocie. Wszystko wskazuje jednak na to, że takie referendum mogłoby się odbyć dopiero w roku 2017.
W Wielkiej Brytanii coraz popularniejsza jest partia UKIP (United Kingdom Independence Party - Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa), której szefem jest znany polityk Nigel Farage. Organizacja to prezentuje jawny kurs antyunijny. Wielka Brytania prezentowała w ostatnich czasach sceptyczne stanowisko wobec kontynuowania unijnej polityki w sposób, który miałby się wiązać z dalszym dotowaniem państw biedniejszych przez bogatsze.
Partia Konserwatywna, której przywódcą jest premier Cameron, powstała w roku 1830. W Wielkiej Brytanii tradycyjnie pełniła rolę partii prawicy, promującej elitaryzm, tradycyjne wartości i wolny rynek. Jej słynną przywódczynią była Margaret Thatcher, która była premierem w latach 80-tych, wprowadzając zasady liberalizmu gospodarczego zbliżone do programu Reagana w USA. W ostatnich latach prawicowość Partii mocno się rozmyła, głównie na fali przemian obyczajowych w Europie. Główną konkurencją dla Partii Konserwatywnej jest Partia Pracy (labourzyści), utożsamiana z lewicą. Powstała ona w roku 1900, współpracuje ze związkami zawodowymi, zbliżona jest ideowo do socjaldemokracji. Należał do niej premier Tony Blair, obecnie szefem jest Ed Miliband. Z kolei UKIP, trzecia siła w Wielkiej Brytanii, powstała w roku 1993, prezentuje poglądy wolnorynkowe, jest niechętna biurokracji (krajowej i unijnej), jej program zawiera także pewne wątki konserwatywne.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3043 gości