Dzień PMI
- Utworzono: czwartek, 24, styczeń 2013 08:09
Nad ranem poznaliśmy wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za styczeń. Rezultat to wzrost z poziomu 51,5 pkt (wynik grudniowy) do 51,9 pkt. To sygnał pozytywny, zarówno z powodu zwiększenia się wartości, jak i dlatego, że pozostaje ona powyżej 50 pkt.
W ogólności cały dzień upłynie pod znakiem PMI. Krótko przed godziną 9:00 podane zostaną odczyty dla przemysłu i usług Francji (prognoza zakłada wzrost indeksu przemysłowego z 44,6 pkt do 45,1 pkt). W Niemczech analogiczne informacje zostaną podane o 9:30. Uśrednione przewidywania zakładają, że PMI przemysłowy wzrośnie z 46 pkt do 46,8 pkt, zaś PMI dla usług pozostanie na poziomie 52 pkt. Jeśli chodzi o całą Strefę Euro, to w grudniu wyniki były następujące: 46,1 pkt dla przemysłu i 47,8 pkt dla usług. Teraz obie wartości miałyby również nieznacznie wzrosnąć (aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że rozbieżność pomiędzy prognozami a rzeczywistymi odczytami nie jest niczym niezwykłym w przypadku danych makroekonomicznych).
Oprócz indeksów PMI poznamy dziś także stopę bezrobocia w Hiszpanii i Polsce (odpowiednio o 9:00 i 10:00). W Hiszpanii ostatnio wyniosła ona aż 25 proc., w Polsce natomiast 12,9 proc. W obu przypadkach niestety możliwy jest dalszy wzrost. O 14:30 tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA - ostatnio było to 335 tysięcy, teraz prognozuje się wzrost o 20 tysięcy. Pół godziny później wstępny odczyt PMI dla amerykańskiego przemysłu. Poprzedni wynik to 54 pkt, mówi się teraz o możliwości niewielkiego spadku.
Wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index) opracowany został przez firmę Markit Group oraz ISM (Institute for Supply Management), jakkolwiek w różnych krajach w jego opracowywaniu współuczestniczą także inne instytucje (np. w Niemczech jest to Bundesverband Materialwirtschaft, Einkauf und Logistik e.V.). Idea tego wskaźnika zasadza się na badaniu nastrojów, jakie panują wśród menedżerów w określonej grupie przedsiębiorstw, np. w sektorze usług lub przemysłu. Stawiane są pytania o nowe zamówienia, produkcję, zatrudnienie, prędkość dostaw i zapasy. Na tej podstawie ocenia się bieżącą sytuację w gospodarce, zakładając, że opinie menedżerów dużych firm dobrze ją oddają, ponieważ muszą oni szybko dostosowywać się do zmieniających się trendów. Odczyt powyżej 50 punktów uważany jest za optymistyczny (rozwój gospodarki), natomiast wynik poniżej tej granicy utożsamiany jest z pogorszeniem sytuacji i spowolnieniem gospodarczym.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE

Grupa Kęty S.A. - ...
Trend na wykresie Grupy Kęty jest wzrostowy. ...

Kredyt Inkaso S.A. - ...
Pod koniec roku 2017, a w każdym razie w ...

Torpol S.A. - analiza ...
Na przełomie sierpnia i września wykres Torpolu ...
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2660 gości