Nowa wojna o Falklandy?
- Utworzono: piątek, 01, luty 2013 08:43
W dalszym ciągu trwa konflikt pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną o wyspy Falklandy, które w Argentynie określa się jako Malwiny. Znajdują się one ok. 480 kilometrów na wschód od południowo-wschodniego wybrzeża Ziemi Ognistej.
Hector Timerman, minister spraw zagranicznych Argentyny, nie przyjął propozycji złożonej przez Williama Hague (ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii), która zakładała, że sprawa archipelagu będzie omawiana wspólnie przez stronę angielską, stronę argentyńską i trzecią stronę - władze wysp. Timerman stwierdził, że William Hague nie powinien być zależny od opinii kolonistów, a sprawa powinna być omawiana tylko między Wielką Brytanią i Argentyną. Zaprosił także brytyjskiego dyplomatę do Buenos Aires, zapewniając o przestrzeganiu demokratycznych standardów w jego kraju.
W marcu mieszkańcy archipelagu (a jest ich nieco ponad 3 tysiące) będą w referendum decydować o swojej przyszłości, tj. o tym, czy w dalszym ciągu chcą być brytyjskim terytorium zamorskim. Prawdopodobnie taki właśnie scenariusz wybiorą. Konflikt między Argentyną a Wielką Brytanią ciągnie się, w różnych formach, od dwóch wieków, albowiem południowoamerykańskie państwo zgłosiło swoje pretensje po raz pierwszy w roku 1820 (choć wyspy odkrył angielski żeglarz John Davis, a Wielka Brytania ustanowiła swoje zwierzchnictwo nad nimi już w 1761).
W marcu roku 1982 między oboma krajami doszło do krótkiej wojny, w której zginęło 255 Anglików i 649 żołnierzy argentyńskich. Argentyna przegrała konflikt. Rządził nią wtedy reżim wojskowy, junta jednak wkrótce upadła, zaś w Anglii wzrosła popularność premier Margaret Thatcher, lansującej program silnego, ale wolnorynkowego państwa. Kolejne rządy Argentyny wciąż jednak zgłaszają pretensje do Malwinów.
Falklandy składają się przede wszystkim z dwóch dużych wysp (Falkland Wschodni i Falkland Zachodni). Nie ma tu drzew, są łąki i torfowiska. Temperatury są raczej niskie, często wieją zimne wiatry, a wybrzeża obmywane są chłodnymi prądami morskimi. Stolicą jest miejscowość Stanley, poza tym funkcjonuje kilka mniejszych osad, a także pojedyncze farmy. Ludność zajmuje się połowem ryb i hodowlą owiec.
Adam Witczak
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2281 gości