Stopy procentowe NBP bez zmian, a co w bankach?
- Utworzono: środa, 09, kwiecień 2014 15:52
W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Najprawdopodobniej stopy NBP pozostaną na obecnym poziomie aż do IV kwartału. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie wysokość odsetek w ofertach banków. Expander zwraca uwagę, że w ostatnim czasie widać już nieznaczne wzrosty oprocentowania lokat. Rośnie i będzie rosło także oprocentowanie kredytów hipotecznych.
W przypadku lokat bankowych część banków zaczęła wprowadzać korzystne dla klientów zmiany w ofercie. Szczególnie jest to widoczne na lokatach długoterminowych, czyli o okresach dwu- lub trzyletnich. Coraz łatwiej znaleźć wśród nich oprocentowanie zbliżone do 4%, a nawet przekraczające ten poziom. Dla banków istotne są bowiem nie tylko stopy procentowe NBP, lecz także jak bardzo silna jest konkurencja o depozyty oraz możliwość atrakcyjnego ulokowania pozyskanych poprzez lokaty środków. Coraz bardziej zależy im również na pozyskiwaniu depozytów długoterminowych. Udzielanie wieloletnich kredytów z pieniędzy ulokowanych na kilkumiesięcznych lokatach jest bowiem obarczone istotnym ryzykiem.
Możliwe są także podwyżki oprocentowania kredytów hipotecznych. W ostatnim czasie to oprocentowanie rosło ze względu na podwyżki marż, czyli jednego ze składników, który wpływa na wysokość oprocentowanie. Marże w pierwszej połowie tego roku mogą dalej rosnąć. Natomiast w drugiej połowie roku oprocentowanie będzie zapewne podbijała coraz wyższa stawka WIBOR. Zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem reaguje ona na możliwe decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Co ciekawe już na początku kwietnia 3-miesięczny WIBOR wzrósł, co prawda nieznacznie, ale do poziomu nienotowanego od lipca 2013 r. (2,72%). To zapewne dopiero początek nadchodzących wzrostów WIBORu. Trzeba jednak dodać, że banki aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych zwykle raz na 3 miesiące. Raty kredytów zaczną więc powili rosnąć dopiero od lipca.
Jedynie w przypadku kredytów konsumpcyjnych, a zwłaszcza tych na karcie kredytowej, nie należy spodziewać się istotnych zmian do czasu aż wzrosną oficjalne stopy procentowe. Głównym powodem tej względnej stabilności jest to, że oprocentowanie kredytów w karcie jest na zwykle poziomie równym maksymalnej dopuszczalnej przez prawo wartości. Jest to 4-krotność stopy lombardowej NBP, czyli 16%. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe, wtedy dopiero w wielu bankach niemal automatycznie wzrośnie oprocentowanie. Zatem do IV kwartału bieżącego roku istotne zmiany nie powinny nastąpić.
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5759 gości