Sprzedaż towarów do Unii bez NIP-u PL trzeba skorygować
- Utworzono: poniedziałek, 17, listopad 2014 10:28
Przedsiębiorca, który chce zawierać transakcje z innym przedsiębiorcą z UE, zanim rozpocznie współpracę, musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Sprzedaż dokonaną bez NIP-u PL należy skorygować.
Transakcje podatników VAT z różnych państw Unii Europejskiej noszą nazwę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i na gruncie VAT-u mogą być opodatkowane stawką 0% po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest zarejestrowanie się jako VAT-owiec unijny.
Aby dokonywać obrotu na terenie UE, trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT UE i w unijnych transakcjach na fakturach stosować NIP poprzedzony prefiksem PL.
Zgodnie z ustawą o VAT, zgłoszenie rejestracyjne o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych należy złożyć w urzędzie skarbowym przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia. |
Sprzedaż do Włoch bez NIP-u PL nie odbiera prawa do 0-proc. stawki VAT
Ustawa VAT-owska z jednej strony nakłada obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT UE przed rozpoczęciem współpracy z przedsiębiorcą z innego kraju UE, z drugiej natomiast do rozliczenia transakcji jako wewnątrzwspólnotowej wymaga posiadania statusu podatnika VAT UE jedynie w momencie składania deklaracji podatkowej, czyli już po dokonaniu tej transakcji.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem, że:
|
Niekiedy zdarza się, że przy pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej przedsiębiorca nie jest jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Mimo to, dostarcza towary na rzecz kontrahenta np. z Włoch, który posiada numer identyfikacyjny, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polski przedsiębiorca wystawia fakturę i uzyskuje potwierdzenie dokonania dostawy na terytorium Włoch. Aby zachować prawo do rozliczenia tej transakcji jako WDT z 0% stawką VAT-u, będzie musiał dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE najpóźniej w dniu, w którym złoży deklarację VAT-owską za okres, kiedy dostarczył towary do Włoch (w którym dostawa zostanie wykazana). Po otrzymaniu NIP-u PL polski sprzedawca musi dokonać korekty faktury sprzedaży.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5742 gości