Nieuregulowane należności w ustawach o PIT, CIT i VAT po zmianach
- Utworzono: czwartek, 24, styczeń 2013 13:25
Ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, nazywana ustawą deregulacyjną, znacznie zmienia obecnie obowiązujące ustawy o PIT i CIT. Obecnie, jeżeli zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów kwotę faktury, rachunku lub innej należności wynikającej z umowy, to jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury i nie uregulujemy tej należności w ciągu 30 dni liczonych od daty upływu płatności wyrażonej na fakturze rachunku lub w umowie, wówczas musimy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym upływa 30 dni od przeterminowania płatności.
Jeżeli termin płatności na fakturze rachunku lub umowie jest dłuższy niż 60 dni, wówczas korekty kosztów dokonuje się w ciągu 90 dni liczonych od dnia ujęcia faktury w kosztach uzyskania przychodów. Ponadto, jeżeli w miesiącu, w którym należałoby dokonać korekty nie będzie kosztów uzyskania przychodów lub poniesione koszty są niższe od kwoty korekty, wówczas mamy obowiązek zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały pomniejszone koszty uzyskania przychodów.
Przykład 1 (termin płatności jest krótszy niż 60 dni)
W styczniu podatnik otrzymuje fakturę wystawioną 21 stycznia 2013r. na kwotę 3000,00 zł. Z terminem płatności 28 stycznia 2013r. Faktura została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w styczniu. 20 marca podczas liczenia zaliczki podatku za luty okazuje się, że faktura z 21 stycznia jest nadal nie uregulowana, a zarazem minęło 30 dni od daty płatności (28 stycznia). Podatnik obowiązany jest do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w zaliczce za luty o kwotę 3000,00zł, zaś jeżeli w lutym podatnik nie poniósł kosztów, to kwotę 3000,00zł doliczy do przychodów.
Przykład 2 (termin płatności jest dłuższy niż 60 dni)
Spółka otrzymuje w styczniu fakturę wystawioną 14 stycznia na kwotę 3000,00zł z terminem płatności 16 marca 2012. Jeśli do 17 kwietnia (90 dni od daty zaliczenia wydatku do kosztów) spółka nie ureguluje należności, wówczas należy dokonać korekty kosztów.
Jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane już po korekcie kosztów, to proces należy odwrócić i można ponownie zaliczyć do kosztów kwotę zapłaconej faktury w miesiącu uiszczenia zapłaty.
Omówione zasady stosuje się również do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeżeli nie uregulujemy należności wynikającej z faktury.
Skutki nieuregulowania należności mają swoje odbicie również w ustawie o VAT. Zmieniono tu przepisy odnoszące się do tzw. „ulgi na złe długi” Istotne tu są dwie zmiany. Po pierwsze skrócono ze 180 do 150 dni okres od dnia upływu terminu płatności na fakturze, w którym podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi. Po drugie, nie będzie już konieczne zawiadamiane dłużnika o zamiarze korygowania podatku oraz o dokonaniu korekty. W konsekwencji dłużnik niezależnie od tego czy wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi czy nie, będzie musiał dokonać korekty odliczonego podatku VAT od kwot nieuregulowanych po 150 dniach od daty płatności wyrażonej na fakturze.
Na dłużników, którzy nie dokonają stosownych korekt, będzie nakładana przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej kara w wysokości 30% dodatkowego zobowiązania kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Monika Matela
WL-Accountancy
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5769 gości