Turbulencje na rynkach wschodzących bez większego wpływu na Europę Środkowo-Wschodnią
- Utworzono: środa, 02, październik 2013 12:56
Turbulencje na rynkach wschodzących bez większego wpływu na Europę Środkowo-Wschodnią.
- W 2013 roku niższe niż oczekiwano tempo wzrostu gospodarczego w Austrii, ale w 2014 roku spodziewany wzrost o 1,5%;
- Lepsze nastroje w Europie Środkowo-Wschodniej w związku z ożywieniem gospodarczym w strefie euro;
- Wyprzedaż na rynkach wschodzących bez poważniejszych następstw;
- Prognozowana wartość indeksu giełdowego ATX: 2 800 punktów do połowy 2014 roku;
- Rekomendowane akcje: OMV, Oesterreichische Post, RHI, KGHM, Krka, Egis, PhosAgro.
“Wzrost PKB w Austrii musiałby znacznie przyspieszyć w drugiej połowie roku, aby nasze prognozy na rok 2013 miały szanse się spełnić. Oczekujemy więc, że PKB w 2013 roku powiększy się o 0,5 procent. Przewidujemy, że ożywienie aktywności gospodarczej powinno osiągnąć punkt kulminacyjny w IV kwartale 2014 roku lub w I kwartale 2015 roku, a wzrost w 2014 roku powinien sięgnąć 1,5 procent oraz 2,3 procent w 2015 roku. Ogólnie rzecz biorąc, w 2014 roku nastąpi znaczne zmniejszenie różnic tempa wzrostu w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.[1]. Proces ten będzie kontynuowany także w 2015 roku” – mówi Peter Brezinschek, dyrektor Raiffeisen Research, jednostki Raiffeisen Bank International AG (RBI).
Przyczyną wyrównywania tempa wzrostu są optymistyczne prognozy dla Niemiec. Ożywienie w tym kraju powinno umożliwić wzrost eksportu w wielu otwartych gospodarkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Popyt krajowy prawdopodobnie wzrośnie z pewnym opóźnieniem, w związku z czym bilans obrotów bieżących nie ulegnie istotnym zmianom.
Lepsze nastroje w Europie Środkowo-Wschodniej w związku z ożywieniem gospodarczym w strefie euro
Po gorszym niż oczekiwano początku roku sytuacja stopniowo poprawia się w kolejnych miesiącach. „Rosja i Ukraina były jedynymi krajami, w których dane opublikowane na wiosnę były dość stonowane. Ponieważ nie było żadnych oznak ożywienia w okresie letnim, obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w Rosji w 2014 roku do 2 procent. Jeśli chodzi o pozostałe kraje, to tylko nieznacznie obniżyliśmy prognozy na rok 2014 dla Turcji i generalnie widzimy poprawę nastrojów w strefie euro i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej” – ocenia Brezinschek.
Wyprzedaż na rynkach wschodzących bez poważniejszych następstw
Kursy walutowe i ceny obligacji na rynkach wschodzących nieco się ustabilizowały po okresie dużych wahań w ostatnich miesiącach. Informacje o spodziewanym ograniczeniu programu skupu obligacji przez amerykański Fed pod koniec maja spowodowały poważne zakłócenia na rynkach wschodzących. Osłabienie takich walut jak indonezyjska rupia, brazylijski real czy południowoafrykański rand i turecka lira wobec euro wyniosło od maja 10-15 procent. Wydarzenia te ominęły Europę Środkowo-Wschodnią. Nie ucierpiały znacząco nawet kraje tego regionu znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarczej (takie jak Węgry). Znacznie gorzej było w Azji i w Ameryce Łacińskiej.
Analitycy Raiffeisen Research stwierdzają, że niezależnie od odpływu kapitału z rynków wschodzących proces obniżania stóp procentowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej trwa nadal. Niemniej jednak, ceny na rynkach lokalnych, słabość walut i polityka banku centralnego USA ograniczający ambitne plany większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej w luzowaniu polityki pieniężnej. Banki centralne na Węgrzech i w Rumunii nadal starają się wykorzystać margines swobody działania. Może to jednak spowodować przejściowe osłabienie walut tych krajów. „Mimo to, w perspektywie trzech do dziewięciu miesięcy przewidujemy umiarkowany wzrost kursów większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do euro. Po osłabieniu, również kurs rosyjskiego rubla powinien tymczasowo ustabilizować się w stosunku do amerykańskiego dolara. W perspektywie średniookresowej przewidujemy jednak dalszą deprecjację rosyjskiej waluty” – stwierdza Brezinschek.
Wpływ na rynki obligacji i akcji
Wzrost rentowności 10-letnich obligacji w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej sięgnął 50-100 punktów bazowych, a więc był znacząco niższy w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi dzięki lepszym wskaźnikom gospodarczym (saldo obrotów bieżących i kapitałowych). „Odpływ kapitału najmocniej dotknął Ukrainę i Turcję. Nie widać przesłanek, by sytuacja w globalnej gospodarce znacząco się zmieniła, więc w dłuższej perspektywie rentowność obligacji powinna pozostać na podwyższonym poziomie aż do pierwszego kwartału. Nasze prognozy dla obligacji w walutach krajowych pozostają optymistyczne na najbliższe trzy do sześciu miesięcy. Ożywienie aktywności gospodarczej powinno stać się wyraźne w pierwszej połowie 2014 roku i doprowadzić do dalszego wzrostu cen akcji” – podkreśla Brezinschek.
Jeśli chodzi o rynki akcji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, analitycy Raiffeisen Research nadal oczekują pozytywnego końca roku dzięki niezwykle atrakcyjnym wycenom oraz temu, że ceny akcji rosły z opóźnieniem. Ożywienie aktywności gospodarczej powinno stać się wyraźne w pierwszej połowie 2014 roku i doprowadzić do dalszego wzrostu cen akcji. Analitycy polecają szczególnie akcje firm rumuńskich ze względu na postępujące reformy i dalszą prywatyzację. Do połowy 2014 roku indeksy giełdowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej mogą wrosnąć o 10-19 procent.
Dalszy wzrost wartości indeksu ATX
W trzecim kwartale giełda austriacka częściowo odrobiła straty z pierwszej połowy roku. Firmy cykliczne, takie jak Zumtobel i Wienerberger, które w ubiegłym roku pozostawały w tyle, teraz wyraźnie nadrabiają zaległości. Do szybkiego wzrostu wartości indeksu ATX przyczyniły się również takie firmy jak voestalpine, Erste Group i OMV. Stefan Maxian, główny analityk Raiffeisen Centrobank (RCB), wyjaśnia: „Biorąc pod uwagę korzystną sytuację na rynkach akcji w Europie Zachodniej oraz coraz bardziej dynamiczny wzrost gospodarczy w Austrii i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przewidujemy, że tendencja ta utrzyma się w czwartym kwartale. Uważamy też, że proces ten trwać będzie również w pierwszej połowie 2014 roku. W tym okresie indeks ATX powinien odrobić resztę strat i osiągnąć wartość 2 800 punktów.” Wskaźnik C/Z dla indeksu ATX kształtuje się na poziomie 11,7 (w horyzoncie jednego roku), czyli wciąż nieco poniżej średniej długoterminowej. Z uwagi na utrzymujące się niskie stopy, wyceny mogą się jeszcze poprawić.
Rekomendacje dla akcji austriackich: OMV, Oesterreichische Post, RHI
Jeśli chodzi o rynek austriacki, analitycy RCB szczególnie polecają akcje firm OMV, Oesterreichische Post i RHI. Rekomendację „kupuj” dla akcji OMV uzasadniają zapowiedziane inwestycje w obszarze wydobycia, które ze strategicznego punktu widzenia wydają się rozsądne i opłacalne. Niższe niż oczekiwano koszty ponoszone przez Oesterreichische Post, wzrost liczby przesyłek listowych związany z wyborami parlamentarnymi w Austrii oraz IPO English Royal Mail powinny przyczynić się do wzrostu cen akcji tej spółki. Ocena RHI nadal opiera się na zwiększeniu liczby zakładów produkcyjnych na rynkach o wysokim potencjale wzrostu (BRIC, Stany Zjednoczone), a także na korzyściach wynikających z silniejszej integracji pionowej.
Rekomendacje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej: KGHM, Krka, Egis, PhosAgro
W Europie Wschodniej analitycy RCB Company Research Team polecają akcje KGHM z uwagi na projekt kanadyjski, który istotnie zwiększa wartość firmy. Słoweńska firma farmaceutyczna Krka również zalicza się do faworytów z powodu udziału w szybko rozwijającym się rynku farmaceutycznym w Rosji oraz możliwej rewizji wyceny, związanej z ogłoszoną niedawno ofertą przejęcia węgierskiej firmy farmaceutycznej Egis. W Rosji analitycy RCB polecają akcje producenta nawozów fosforowych PhosAgro.
* * * * *
This press release contains recommendations in the context of § 48f of the Austrian Stock Exchange Act (BörseG). Disclaimer and Disclosures, see https://www.rcb.at/en/news-info/securities-prospectus/
* * * * *
Raiffeisen Bank International AG (RBI) regards both Austria, where it is a leading corporate and investment bank, and Central and Eastern Europe (CEE) as its home market. In CEE, RBI operates an extensive network of subsidiary banks, leasing companies and a range of other specialised financial service providers in 17 markets.
RBI is the only Austrian bank with a presence in both the world's financial centres and in Asia, the group's further geographical area of focus.
In total, around 59,000 employees serve over 14.3 million customers through more than 3,000 business outlets, the great majority of which are located in CEE.
RBI is a fully consolidated subsidiary of Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB). RZB indirectly owns around 78.5 per cent of the common stock, the remainder is in free float. RBI's shares are listed on the Vienna Stock Exchange. RZB is the central institution of the Austrian Raiffeisen Banking Group, the country's largest banking group, and serves as the head office of the entire RZB Group, including RBI.
[1] Region Europy Środkowo-Wschodniej obejmuje regiony Europy Środkowej (Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry), Europy Południowo-Wschodniej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Rumunia i Serbia) oraz Wspólnotę Niepodległych Państw (Rosja, Ukraina i Białoruś).
Raiffeisen
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2231 gości