Śpiesz się, bo oprocentowanie spadnie
- Utworzono: poniedziałek, 30, czerwiec 2014 09:50
Oczekiwane realne zyski z lokat to aktualnie 0,93 proc.– pokazują ostatnie notowania Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima.
Na oferowanych obecnie rocznych lokatach realnie można zarobić 0,93 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc temu potencjalny zysk był na poziomie 0,81 proc. Za kolejnym wzrostem wskaźnika IRO stoi przede wszystkim niższa prognoza inflacji. Obecnie, według prognozy przygotowanej przez ekonomistów BGŻ inflacja w czerwcu 2015 roku wyniesie 1,8 proc. – Jest to wynikiem utrzymującej się niskiej presji inflacyjnej w Polsce. Wpływają na nią przede wszystkim niskie ceny żywności, ale też oczekiwany napływ kapitału portfelowego wynikający z działań Europejskiego Banku Centralnego, który obniżył stopę depozytową poniżej zera – mówi Tomasz Gomółka, ekspert BGŻOptima.
Niższa inflacja to szansa na większy realny zysk na lokacie. Wskaźnik wzrostu cen pokazuje bowiem nie tylko skalę podwyżek, jak również to, jak pieniądze tracą na wartości. Dodatnia inflacja, czyli wzrost cen oznacza, że za tę samą kwotę można kupić mniej towarów i usług, a więc realna wartość pieniędzy robi się mniejsza. A zatem im niższa inflacja, tym mniej szkodzi ona naszym oszczędnościom. Wyliczany przez nas wskaźnik IRO uwzględnia najlepsze stawki na rynku dla 12-miesięcznych depozytów, jak również prognozowany poziom inflacji. Na ich podstawie obliczana jest realna stopa zwrotu, czyli taka, która jest skorygowana o wzrost cen. Oprócz tego uwzględniany jest 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, bo on z kolei pomniejsza wartość odsetek naliczanych przez bank. Poniższy wykres pokazuje notowania IRO na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy.
Drugi czynnik, który ma wpływ na wysokość IRO, to nominalne oprocentowanie rocznych lokat. Niestety w tym przypadku oszczędzający nie mają powodów do zadowolenia, bo średnia z pięciu najlepszych 12-miesięcznych depozytów spadła z 3,49 proc. do 3,39 proc. Wyraźny spadek oprocentowania dało się również zauważyć w odniesieniu do kont oszczędnościowych. Miesiąc wcześniej na tych najlepszych można było liczyć na zysk na poziomie 3,01 proc. w skali roku, a teraz tylko 2,86 proc. Dosyć stabilnie zachowują się na razie stawki dla lokat kwartalnych i półrocznych. - Spadek oprocentowania rocznych depozytów to po części efekt decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych. Może to być jeden z istotnych czynników, który spowoduje, że najpewniej Rada Polityki Pieniężnej również zdecyduje się na taki ruch. Nie wykluczamy więc redukcji stóp procentowych w Polsce już w lipcu. Niższe oprocentowanie stóp pociągnęłoby za sobą dalsze obniżki oprocentowania depozytów. Warto więc aktualnie zakładać roczne lokaty i korzystać z promocyjnych ofert w bankach, aby uprzedzić ewentualną decyzję RPP i związaną z nią rewizję oferty depozytowej przez banki – wskazuje Tomasz Gomółka z BGŻOptima.
Oczywiście nadal obowiązuje zasada szukania depozytów z jak najwyższym oprocentowaniem, bo dopiero one dają szansę na osiągniecie realnej stopy zwrotu na poziomie jaki wskazuje IRO. Jeśli nominalne oprocentowanie jest zbyt niskie, to nie przebije ono inflacji, a to oznacza, że trzymane na depozycie pieniądze więcej stracą na wartości, niż przyniosą odsetek. Próg realnej opłacalności to aktualnie 2,22 proc. Lokata roczna z taką stawką spowoduje, że wyjdziemy na zero, czyli nie osiągniemy żadnego realnego zysku, a jedynie ochronimy wartość naszych oszczędności. Dopiero wyższe oprocentowanie pozwoli nam osiągnąć zysk.
Metodologia:
Indeks Realnego Oszczędzania BGŻOptima został policzony na podstawie średniej arytmetycznej z 5 najwyżej oprocentowanych ofert depozytów na okres 12 miesięcy. Nie uwzględniamy w tym zestawieniu ofert dla nowych klientów i z dodatkowymi wymaganiami, jak na przykład dodatkowe płatne konto. Pod uwagę brane było oprocentowanie netto tych ofert, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Stopa inflacji zastosowana do wyliczeń jest interpolacją odczytów kwartalnych pokazywanych w Ankiecie Makroekonomicznej publikowanej przez Narodowy Bank Polski. Tym razem z uwagi na ostatnie zaskakująco niskie odczyty inflacji bieżącej i wzrost prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych w najbliższym kwartale, w wyliczeniach uwzględniliśmy również prognozę inflacji z BGŻ. Realna stopa zwrotu została wyliczona na podstawie wzoru Fishera.
***
O Banku BGŻOptima:
BGŻOptima to pierwszy w Polsce bank internetowy specjalizujący się wyłącznie w oszczędzaniu. Gwarantuje klientom elastyczne i wygodne rozwiązania i zawsze atrakcyjne oprocentowanie w ramach prostej i zrozumiałej oferty. BGŻOptima jest częścią Banku BGŻ, polskiej instytucji finansowej z wieloletnią tradycją. Bank wykorzystuje rozwiązania sprawdzone w wielu krajach przez RaboDirect na świecie. Więcej informacji na temat BGŻOptima na stronie internetowej: www.bgzoptima.pl.
BGŻ Optima
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2487 gości