PKO Bank Polski złożył do KNF wniosek notyfikacyjny dotyczący otwarcia oddziału korporacyjnego we Frankfurcie
- Utworzono: wtorek, 23, grudzień 2014 10:14
Oddział PKO Banku Polskiego we Frankfurcie będzie działał na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego, zatem Bank złożył zawiadomienie o zamiarze ustanowienia oddziału do regulatora polskiego, który następnie będzie procedował wniosek z regulatorem niemieckim.
Planowane na 2015 rok uruchomienie działalności placówki korporacyjnej PKO Banku Polskiego w Niemczech jest elementem strategii ekspansji międzynarodowej PKO zakładającej podążanie za klientami. Klienci Banku to przedsiębiorstwa już działające na wielu światowych rynkach bądź firmy, które mają aspiracje do rozwoju działalności na rynkach zagranicznych.
Największa aktywność klientów instytucjonalnych PKO Banku Polskiego, biorąc pod uwagę zarówno eksport jak i bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Unii Europejskiej, kierowana jest do Niemiec. Stąd też pierwszym kierunkiem ekspansji Banku będzie rynek niemiecki.
- Otwarcie oddziału w Niemczech to ważny krok w realizacji inicjatywy strategicznej dotyczącej rozwoju działalności Banku poza granicami Polski. Głównym zadaniem placówki będzie wsparcie ekspansji międzynarodowej polskich przedsiębiorstw poprzez oferowanie im szytych na miarę produktów i usług. Doświadczenie zdobyte na innym rynku bankowym pozwoli także ulepszać ofertę PKO- mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
W przypadku braku podstaw do odmowy, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia (lub jego uzupełnień) o zamiarze ustanowienia oddziału na terytorium państwa członkowskiego, KNF przesyła je niemieckim władzom nadzorczym BaFin. Następnie BaFin poinformuje Bank o przepisach prawa niemieckiego, które będą miały zastosowanie do oddziału. Po otrzymaniu tej informacji, lub w przypadku braku kontaktu ze strony BaFin po upływie 2 miesięcy od daty przekazania zawiadomienia, Bank może rozpocząć prowadzenie działalności w formie oddziału na terenie Niemiec.
Siedzibą oddziału, który będzie funkcjonował pod nazwą PKO Bank Polski Niederlassung Deutschland, będzie Frankfurt nad Menem. Usługi oferowane w tej placówce będą obejmować: produkty bankowości transakcyjnej w tym międzynarodowy cash pool, wspólną bankowość elektroniczną, produkty skarbowe, trade finance, doradztwo nt. rynków zagranicznych, kredyty zagraniczne.
***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto po 3 kwartałach 2014 roku wyniósł 2 531,5 mln zł. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznaną przez miesięcznik „The Banker” należący do „Financial Times”. Doceniono ponadprzeciętne wyniki finansowe, zwiększenie udziałów rynkowych oraz wzmocnienie pozycji lidera polskiej bankowości. PKO Bank Polski zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepszy Bank dla Firm miesięcznika „Forbes”, uzyskując sześć gwiazdek w ogólnej klasyfikacji. Bank uplasował się także w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz siódmy zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Bank kolejny rok z rzędu zwyciężył w rankingu 50 największych banków w Polsce miesięcznika finansowego „Bank”. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężył w kategorii Banki finansujące nieruchomości, a wśród banków oferujących kredyty konsumenckie Consumer finance zajął 3. miejsce. W XII edycji konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2013 „Gazety Bankowej” PKO Bank Polski otrzymał nagrodę w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse, którą kapituła konkursu przyznała PKO Bankowi Polskiemu za wdrożenie aplikacji IKO. Bank wygrał również w kategorii Systemy back office za wdrożenie Centrum Innowacji. O tytuł Lidera walczyło kilkanaście instytucji finansowych, przede wszystkim z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Kapituła Konkursu VIII Kongresu Gospodarki Elektronicznej nagrodziła PKO Junior w kategorii Projekt Roku. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2014 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,6 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategoriach Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju. PKO Bank Polski jest także laureatem plebiscytu Złoty Bankier 2013 w kategorii Najlepszy kredyt hipoteczny i Innowacja Finansowa za aplikację IKO..
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2327 gości