Harmonogram sesji giełdowej
- Utworzono: poniedziałek, 17, grudzień 2012 09:59
Jedną z podstawowych rzeczy, jakie powinni znać inwestorzy, jest harmonogram sesji giełdowej. Wydawać by się mogło, że sprawa jest banalna: o określonej godzinie giełda jest otwierana, później trwa sesja, która w pewnym momencie się kończy. W rzeczywistości jednak kwestia jest nieco bardziej złożona - sesja dzieli się na kilka części, przy czym należy wziąć pod uwagę również istnienie trzech rodzajów notowań. W poniższych tabelkach zaprezentowany został plan dnia na warszawskiej GPW:
Przyjmowanie zleceń na otwarcie – Faza obrotu giełdowego podczas której mogą być składane zlecenia na otwarcie, ale nie można finalizować jeszcze transakcji. Publikowany jest Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO).
Otwarcie – In. fixing, określony zostaje kurs otwarcie i realizowane są zlecenia złożone kilka minut wcześniej w fazie przed otwarciem. W przypadku notowań ciągłych określony zostaje kurs otwarcie, a w przypadku notowań jednolitych – kurs jednolity.
Notowania ciągłe – Faza obrotu giełdowego, w której na bieżąco realizowane są zlecenia pod warunkiem zgodności cen do sytuacji rynkowej. W przeciwnym wypadku zlecenia lądują w arkuszu zleceń i oczekują na napłynięcie ofert przeciwnych, które umożliwią sfinalizowanie transakcji.
Przyjmowanie zleceń na zamknięcie – Faza obrotu giełdowego podczas której niemożliwa jest realizacja transakcji. Składane są zlecenia na zamknięcie.
Zamknięcie – In. fixing, określony zostaje kurs na zamknięcie i realizowane są zlecenia złożone kilka minut wcześniej w fazie przed zamknięciem.
Dogrywka - Jest to faza obrotu dodatkowego, podczas której po określeniu kursu zamknięcia mogą być składane i realizowane zlecenia kupna i sprzedaży papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych. W zależności od rodzaju notowań – ciągłe lub jednolite, odbywa się ona o innej godzinie.
Wojciech Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 4198 gości