Split akcji
- Utworzono: piątek, 21, grudzień 2012 12:08
Splitem nazywa się podział akcji w celu zwiększenia ich płynności. Liczba akcji zwiększa się przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wartości nominalnej. Proces ten polega na emisji nowych walorów lub podziale starych. Nie zmienia się ich łączna wartość ani proporcje w udziale poszczególnych akcjonariuszy.
Zarząd spółki może dowolnie dzielić akcje pod warunkiem, że odpowiednio zmniejszy ich wartość nominalną. Teoretycznie bez znaczenia dla inwestora jest czy na początku posiada jedną akcję wartą 100 zł czy po podziale - dziesięć wartych 10 zł. W tym przypadku split wyniósł 1:10.
Dlaczego więc często kurs akcji spółek, które dokonały splitu, idzie w górę? Po pierwsze dlatego, że teraz stały się one bardziej dostępne dla inwestorów indywidualnych w wyniku zmniejszenia ich wartości nominalnej. Swoje znaczenie ma również psychologia. Inwestor czuje się bogatszy posiadając 500 akcji zamiast 50 – nawet jeśli ich wartość jest taka sama. Innym czynnikiem mającym na to wpływ może być również fakt, że splitu dokonuje się często wraz z ogłoszeniem dobrych wyników finansowych za jakiś okres. Nie bez znaczenia jest także fakt, że split akcji przyciąga uwagę spekulantów, którzy upatrują swoją szansę na wzrost kursu w wyniku niewiedzy drobnych inwestorów masowo kupujących podzielone akcje.
Podsumowując, po splicie kurs akcji powinien zmienić się jedynie proporcjonalnie do wzrostu lub spadku ich liczby. Dopiero niewiedza inwestorów i spekulacje mogą doprowadzić do wzrostów (już z nowego poziomu). Doświadczeni, instytucjonalni inwestorzy uważniej przypatrują się spółkom, które dzielą swoje akcje, gdyż może to być sygnał, że chcą one uzyskać szybki wzrost wartości poprzez spekulacyjny akcjonariat.
Wojciech Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5793 gości