Zarząd spółki akcyjnej
- Utworzono: środa, 09, styczeń 2013 09:10
Zarząd spółki jest organem wykonawczym, którego zakres działania i obowiązków określa Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037). W myśl tej ustawy:
- Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę;
- Zarząd składa się z jednego lub z większej liczby członków;
- Do zarządu mogą być powoływane osoby spośród wspólników lub z poza ich grona;
- Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Jeśli zaś chodzi o kompetencje zarządu spółki, to jest on przede wszystkim zobowiązany do starannego zarządzania majątkiem i sprawami spółki przy ścisłym przestrzeganiu prawa i aktu założycielskiego spółki. Oprócz tego do zadań zarządu należy m.in.:
- Sporządzanie struktury organizacyjnej spółki i podział kompetencji pomiędzy poszczególnymi członkami zarządu;
- Tworzenie i likwidowanie jednostek organizacyjnych spółki;
- Sporządzanie projektów rocznych oraz wieloletnich planów inwestycyjnych, finansowych i innych;
- Sporządzanie projektów uchwał, których podjęcie należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy lub Rady Nadzorczej;
- Zawieranie i odstępowanie od długoterminowych umów spółki;
- Zwoływanie NWZA i WZA;
- Przyjmowanie rocznych i okresowych bilansów oraz rachunków zysków i strat spółki i przedstawienie ich na WZA;
- Ustanowienie prokury;
- Decyzja o podwyżkach płac;
Uchwały na posiedzeniach zarządu są podejmowane bezwzględną większością głosów członków obecnych. Ich przebieg jest protokołowany.
Każdy członek zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Bez uprzedniej uchwały zarządu, każdy jego członek może wykonywać te sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności. Czynności, które wykraczają poza ten zakres, wymagają zgody całego zarządu w formie uchwały. Członkowie zarządu mogą być w każdej chwili odwołani uchwałą wspólników. Nie pozbawia ich to jednak roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.
W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.
Wojciech Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3120 gości