Kluczowy dzień dla euro
- Utworzono: czwartek, 05, czerwiec 2014 09:37
Czwartkowy poranek jest bardzo korzystny dla złotego, który zdecydowanie umacnia się do głównych walut, kontynuując wcześniejsze trendu. Swoją siłę złoty zawdzięcza dyskontowaniu dzisiejszej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który ma obniżyć koszt pieniądza, co faworyzuje m.in. waluty rynków wschodzących.
Dziś o godzinie 13:45 mamy zobaczyć cięcie stóp procentowych w strefie euro o 10-15 pb. co ma sprowadzić stopę depozytową poniżej zera (tego oczekuje rynek). Co więcej inwestorzy oczekują wprowadzenia dodatkowych programów płynnościowych, takich jak LTRO, brak sterylizacji SMP lub wprowadzenie ukierunkowanego QE (wszystko za względu na niski poziom inflacji). Wymagania są bardzo duże. Ich spełnienie powinno być negatywne dla euro, pozytywne dla złotego i pozytywne dla rynku akcji. Natomiast zawsze należy rozpatrywać scenariusz mogący zaskoczyć, gdyż wtedy reakcja jest z reguły bardziej gwałtowna. O zaskoczeniu będziemy mogli mówić, gdy EBC nie wprowadzi ujemnej stopy depozytowej lub w momencie, gdy nie zostaną wprowadzona programy płynnościowe (lub ich skala będzie niewielka). W takim przypadku para EURUSD zaczęłaby prawdopodobnie bardzo gwałtownie zwyżkować w kierunku 1,38-1,39, a złoty zdecydowanie by się osłabił wraz ze spadającymi europejskimi indeksami.
Oprócz decyzji Europejskiego Banku Centralnego dziś także poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Jednakże tutaj nie oczekuje się żadnych zmian. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na sytuację na parze GBPUSD, które znalazła silne wsparcie przy okrągłym poziomie 1,6700. Tymczasem opór wypada tuż pod 1,6800. Stąd też inwestorzy mogą oczekiwać na pokonanie którejś z tych barier, aby mógł powstać większy ruch trendowy.
Wracając jeszcze do złotego. Z punktu widzenia analizy technicznej kluczowe wsparcie dla pary USDPLN znajduje się przy 3,0181, który to poziom został już przetestowany, a następne wypada dopiero w rejonie 3,00. Tymczasem dla pary EURPLN ważny poziom oporu to 4,13, a dalsze wsparcie to 4,08. O godzinie 09:24 za dolara należało zapłacić 3,02, za euro 4,12, za funta 5,07, za franka 3,37 złotego.
Daniel Kostecki
XTB
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5735 gości