Listopadowa inflacja w Polsce na poziomie celu
- Utworzono: wtorek, 12, grudzień 2017 13:50
Wtorkowa sesja na rynkach będzie upływała pod znakiem odczekiwania na jutrzejszą decyzję FOMC w kwestii parametrów polityki pieniężnej. Indeks dolara pozostaje dość stabilny i oscyluje w rejonie 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dziś z USA poznamy odczyt inflacji PPI, jednak w obliczu rozpoczynającego się dziś posiedzenia Fed i w przeddzień publikacji najnowszych projekcji makroekonomicznych dla gospodarki amerykańskiej, nie powinny mieć one istotnego znaczenia dla rynków. Na amerykańskich rynkach akcji utrzymują się pozytywne nastroje – wczorajsza sesja zaowocowała nowym historycznym szczytem na S&P 500.
Na uwagę zasługuje silne umocnienie dolara nowozelandzkiego. Wszystko za sprawą nominacji Adrian’a Orr’a na nowego szefa Banku Rezerw Nowej Zelandii. Rynki optymistycznie przyjęły tę kandydaturę doceniając jego doświadczenie na rynkach finansowych. Orr obejmie nowe stanowisko od marca 2018 roku. Para NZD/USD istotnie odbiła się z okolic wsparcia w rejonie 0,6820 i w dniu dzisiejszym kurs przełamał opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Z technicznego punktu widzenia para otworzyła sobie drogę w rejon maksimów lokalnych z listopada w okolicy 0,6975. W centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj także waluta brytyjska ze względu na szereg publikacji z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z listopadowymi danymi inflacja CPI wzrosła o 0,3% w ujęciu miesięcznym i przyśpieszyła do 3,1% w skali roku – najwyższego poziomu w całym 2017 roku. Zgodnie z oczekiwaniami Banku Anglii w czwartym kwartale tego roku wskaźnik CPI osiągnie szczyt, a później zacznie wracać poniżej celu inflacyjnego BoE. Inflacja PPI wzrosła do 3,0% z 2,8% r/r, podczas gdy indeks cen detalicznych nieznacznie wyhamował do 3,9% z 4,0% r/r.
Na rynku krajowym dziś poznamy finalny odczyt wskaźnika bazowego CPI, gdzie konsensus rynkowy zakłada przyśpieszenie inflacji do 0,9% z 0,8% w skali roku. Z kolei wczorajsze wskazanie inflacji CPI było zgodne ze wstępnym odczytem, który wskazywał na powrót wskaźnika do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% r/r po raz pierwszy od pięciu lat. Główną przyczyną wzrostu inflacji było przyśpieszenie dynamiki cen paliw oraz drożejąca żywność i napoje bezalkoholowe. Sama struktura wzrostu CPI nie stanowi jednak argumentu za podwyżkami stóp procentowych w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku utrzymania się obserwowanych tendencji inflacyjnych, w Radzie powinna narastać dyskusja odnośnie potrzeby wzrostu kosztu pieniądza w drugiej połowie 2018 roku.
EUR/USD
Na EUR/USD utrzymuje się węższy zakres wahań w oczekiwaniu na decyzję Fed i EBC w kwestii stóp procentowych. Główna para walutowa oscyluje w rejonie 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Wczorajsze maksimum dzienne wyznacza najbliższy opór na poziomie 1,1811. Z kolei piątkowy lokalny dołek przebiegający w rejonie 100-okresowej średniej wyznacza ważne wsparcie w okolicy 1,1730. Z technicznego punktu widzenia przełamanie któregoś z tych poziomów może doprowadzić do silniejszego ruchu kierunkowego.
NZD/USD
NZD/USD bazował się w strefie wsparcia w rejonie 0,6820, po czym z większym impetem odbił się od tego poziomu. Dzisiaj kurs przełamał opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i kontynuuje ruch wzrostowy. Techniczny obraz rynku sprzyja odreagowaniu w okolice maksimum lokalnego z 9.XI. na poziomie 0,6978, które przebiega ciut powyżej 23,6% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 0,7556.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5770 gości